Na Wikipedii zuří genderová válka. Ženy si stěžují, že je muži zesměšňují a nepíší o nich

hrz
14. 3. 2016 15:17
Největší problém internetové encyklopedie Wikipedia je její genderová nevyváženost. Pouhých 10 procent přispěvatelů jsou ženy a jen 15 procent životopisných hesel je o nich, ukazují průzkumy. Editorky Wikipedie jsou navíc muži systematicky pronásledovány a uráženy. Jedna z nich, Emily Temple-Woodová alias Keilana, se po zvláště nechutném příspěvku v diskusi rozhodla jít do protiútoku: "Za každý urážlivý či obtěžující komentář, který obdržím, vytvořím jednu wikistránku o vědkyni!"
Emily Temple-Wood, na Wikipedii známá jako "Keilana".
Emily Temple-Wood, na Wikipedii známá jako "Keilana". | Foto: Wikipedia/Keilana

Wikipedie je genderově nevyvážená, ukazují průzkumy, podle kterých je 90 procent přispěvatelů mužského pohlaví. Nerovnoměrné zastoupení se také odráží na obsahu hesel. Často v nich chybí i velmi významné vědkyně, naopak zde existují desítky zbytečných hesel o málo známých mužích. Ženám je věnováno pouze 15 procent životopisných hesel internetové encyklopedie. 

Jedním z hlavních důvodů, proč se ženy tak málo podílejí na tvorbě Wikipedie, jsou nenávistné a sexistické diskuse o jejich příspěvcích. Smutnou skutečností je, že většina z nich pochází z komunity wikieditorů. Proti tomuto trendu se rozhodla bojovat jedenadvacetiletá přispěvatelka Emily Temple-Woodová známá jako Keilana.

Po jednom obzvláště nechutném příspěvku se Emily rozhodla, že za každý urážlivý či obtěžující komentář vytvoří jednu wikistránku o vědkyni, píše server BBC

Příběh Emily Temple-Woodové je pro genderově nevyvážené wikiprostředí typický. Do webové encyklopedie začala přispívat ve 12 letech. "Jenže jim nevadilo, že mi je dvanáct, ale to, že jsem žena," říká na adresu svých kritiků.

Postupně se vypracovala až na administrátorku a rozjela i vlastní projekty, například zmiňovaná hesla o opomíjených vědkyních. Ani tyto skutečnosti však neotupily ostří "haterů".

Sexuální obtěžování

Nenávistné komentáře většinou nekritizují správnost obsahu či náplň práce, ale autorčin vzhled, popřípadě se muži dožadují sexuálních služeb. Dříve se Emily chtělo plakat, nebo se obávala, co tomu řekne maminka. Nyní svůj vztek přesměrovává do psaní příspěvků o ženách. Zatím vytvořila padesát nových hesel a stovku jich má rozpracovanou.

Její zkušenost není ojedinělá. Sue Gardnerová, někdejší výkonná ředitelka  Wikimedia Foundation, udělala průzkum mezi ženskými editorkami a zveřejnila devět hlavních důvodů, proč se ženy nepodílejí na tvorbě této encyklopedie.

Patřily mezi ně odrazující mužské prostředí, k ženám nepřátelská atmosféra, averze k ženskému stylu psaní či nechuť vést zdlouhavé editorské války. Dalšími důvody byly i nedostatek času, nepřívětivé uživatelské rozhraní, malá sebedůvěra či pocit, že jim příspěvky budou vráceny či smazány.

"Wikipedia je stále mužské prostředí, myslím, že to sotvakdo může popřít. Nicméně už se najde hodně lidí, kteří se snaží, aby toto prostředí nebylo tak nepříjemné pro ženy," říká Emily Temple-Woodová a dodává: "Je velmi lákavé být pesimista, ale musím říct, že se situace za těch devět let, co na Wikipedii dělám, značně zlepšila."

Sexistické reklamy považuje česká společnost často za normální, říká feministka Jana Smiggels Kavková. Tvůrci kampaně tvrdí, že ukázali na to, že žena je v motorkářském světě vnímána jako přívěsek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy