Zelená encyklopedie GreenWikia poučuje i mobilizuje

Vanda Králová
28. 9. 2008 17:00
Nová webová encyklopedie je věnována ochraně přírody

Praha - Do rodiny Wiki přibyl další přírůstek. Je jím „zelená" encyklopedie Green Wikia, která čtenářům nabízí ekologická témata.

„Budujeme nejlepší zdroj pro obyvatele Země, aby se poučili o životním prostředí a jak svým životem příliš neničit životní prostředí," píše se na webové stránce GreenWikia.

Od jejího vzniku letos v březnu na webové encyklopedii  publikovalo 166 lidí přes 670 článků.

Důvodem pro vytvoření „zelené" encyklopedie, která by měla sdružovat komunitu lidí se stejnými názory na ochranu životního prostředí, je podle GreenWikie rostoucí strach lidí z ekologických problémů a zároveň větší snaha se aktivně zapojit.

Čtěte také:  V USA řádí větrná horečka. Lidé šetří peníze i přírodu

Pořádek v různých informacích

Různé zdroje poskytují různé pohledy na ekologickou problematiku, a proto se GreenWikia snaží stát důvěryhodným ústředním informačním zdrojem.

„Informace o životním prostředí mohou být často matoucí," píše se na webu.

„Ekologičtí aktivisté, vládní kruhy nebo neziskové organizace - ti všichni mají různé pohledy a  různě ekologické problémy vysvětlují." 

Server GreenWikia chce podle svých webových stránek zároveň podporovat informovanou diskusi a různé úhly pohledu.

Více o ekologických aktivistech: Pralesy devastují i Češi, Greenpeace to chtějí změnit

Ekologové mají svoji vlastní Wikipedii
Ekologové mají svoji vlastní Wikipedii | Foto: Reuters

Jak se liší od Wikipedie?

Obsah stránek GreenWikia je psán z ekologického pohledu. Na rozdíl od tradiční Wiki tedy nenutí přispěvatele psát ucelené objektivní texty.

Například o Leonardu di Capriovi píše GreenWikia jako o oddaném ochránci životního prostředí, který odmítl létat vlastním letadlem, protože spotřebuje více paliva než běžné komerční lety. Zatímco Wikipedia se soustředí spíše na jeho hereckou dráhu.

Obsah GreenWikie se soustředí především na to, jak může pomoci v boji s klimatickými změnami každý obyvatel Země. Návody jsou psané přístupnou formou pro průměrného čtenáře.

V článku o recyklaci se čtenáři například dozví, jak s elektronikou určenou k recyklaci nakládají různí výrobci.

Encyklopedie funguje jen v anglickém a francouzském jazyce. Je založena na stejném volně přístupném softwaru MediaWiki jako tradiční Wikipedie.

Mezi sesterské webové stránky Wikia patří také například Hobbies nebo Sports.

Ekologie podle EU:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy