Zelená encyklopedie GreenWikia poučuje i mobilizuje

Vanda Králová
28. 9. 2008 17:00
Nová webová encyklopedie je věnována ochraně přírody

Praha - Do rodiny Wiki přibyl další přírůstek. Je jím „zelená" encyklopedie Green Wikia, která čtenářům nabízí ekologická témata.

„Budujeme nejlepší zdroj pro obyvatele Země, aby se poučili o životním prostředí a jak svým životem příliš neničit životní prostředí," píše se na webové stránce GreenWikia.

Od jejího vzniku letos v březnu na webové encyklopedii  publikovalo 166 lidí přes 670 článků.

Důvodem pro vytvoření „zelené" encyklopedie, která by měla sdružovat komunitu lidí se stejnými názory na ochranu životního prostředí, je podle GreenWikie rostoucí strach lidí z ekologických problémů a zároveň větší snaha se aktivně zapojit.

Čtěte také:  V USA řádí větrná horečka. Lidé šetří peníze i přírodu

Pořádek v různých informacích

Různé zdroje poskytují různé pohledy na ekologickou problematiku, a proto se GreenWikia snaží stát důvěryhodným ústředním informačním zdrojem.

„Informace o životním prostředí mohou být často matoucí," píše se na webu.

„Ekologičtí aktivisté, vládní kruhy nebo neziskové organizace - ti všichni mají různé pohledy a  různě ekologické problémy vysvětlují." 

Server GreenWikia chce podle svých webových stránek zároveň podporovat informovanou diskusi a různé úhly pohledu.

Více o ekologických aktivistech: Pralesy devastují i Češi, Greenpeace to chtějí změnit

Ekologové mají svoji vlastní Wikipedii
Ekologové mají svoji vlastní Wikipedii | Foto: Reuters

Jak se liší od Wikipedie?

Obsah stránek GreenWikia je psán z ekologického pohledu. Na rozdíl od tradiční Wiki tedy nenutí přispěvatele psát ucelené objektivní texty.

Například o Leonardu di Capriovi píše GreenWikia jako o oddaném ochránci životního prostředí, který odmítl létat vlastním letadlem, protože spotřebuje více paliva než běžné komerční lety. Zatímco Wikipedia se soustředí spíše na jeho hereckou dráhu.

Obsah GreenWikie se soustředí především na to, jak může pomoci v boji s klimatickými změnami každý obyvatel Země. Návody jsou psané přístupnou formou pro průměrného čtenáře.

V článku o recyklaci se čtenáři například dozví, jak s elektronikou určenou k recyklaci nakládají různí výrobci.

Encyklopedie funguje jen v anglickém a francouzském jazyce. Je založena na stejném volně přístupném softwaru MediaWiki jako tradiční Wikipedie.

Mezi sesterské webové stránky Wikia patří také například Hobbies nebo Sports.

Ekologie podle EU:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy