Konec jedné éry bulváru? Z deníku The Sun zmizela nahá dívka

ČTK Magazín ČTK, Magazín
20. 1. 2015 10:56
Noviny upustily od zveřejňování polonahých dívek na straně tři. Tuto tradici zavedl v roce 1970 majitel deníku Rupert Murdoch.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Tradici snímků polonahých dívek na pověstné straně tři britského bulvárního deníku The Sun odzvonilo. Poprvé po téměř 45 letech se v pondělním vydání na tomto vyhrazeném místě objevila modelka v podprsence.

Vedení deníku se pro tento krok rozhodlo na základě kritik, které tyto fotky označovaly jako sexistické. Kvůli jejich stažení byla rovněž zorganizována on-line petice s názvem No More Page 3, kterou podepsalo přes 215 tisíc lidí a podpořili ji i někteří poslanci britského parlamentu.

Feministky protestující proti nahotinkám jako sexistickému přežitku možná dosáhly svého a vedení The Sun "bez velkých fanfár" asi přijalo osudové rozhodnutí hodit nahá prsa přes palubu, poznamenal list The Guardian

Editor The Sun David Dinsmore odmítl změnu komentovat, nicméně je zřejmé, že i on tuto tradici považoval za přežitek, uvedl The Telegraph. Irská mutace The Sun přistoupila ke stažení snímků polonahých dívek už v roce 2013.

Strana tři proslavila i Samanthu Fox

The Guardian spekuluje o tom, že vedení záměrně o revoluční změně neinformovalo v dostatečném předstihu a hlasitě. Při debatách o straně tři se obvykle připomíná, že jejím vypuštěním by Murdoch mohl ohrozit náklad listu.

Snímky začal The Sun otiskovat na třetí stránce v roce 1970 krátce poté, co ho koupil australský mediální magnát Rupert Murdoch. Nápad, který přispěl k prudkému růstu nákladu, okopírovaly další bulvární média v Británii i v zahraničí, byť některé od těchto snímků už upustily.

Změnu naznačil už v září i Rupert Murdoch prostřednictvím svého Twitteru. V reakci na tweet, podle něhož jsou dívky na třetí straně "passé", jednaosmdesátiletý Murdoch napsal: "Možná máte pravdu, nevím, ale uvažuji o tom." Dodal také, že by polonahé dívky mohl nahradit kompromis - snímky známých celebrit.

Snímek polonahé dívky obvykle provázel krátký text citující dosti nepravděpodobný názor modelky na nějakou aktualitu, často spojenou s tématem, které The Sun prosazuje. Na třetí straně začala například kariéra Samanthy Fox, která se stala v 80. letech popovou zpěvačkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy