Britannica končí s tištěnou verzí, od teď jen digitálně

peš
16. 3. 2012 11:06
Encyclopædia Britannica přechází do digitální světa
Foto: David McLeish, flickr.com/photos/shishberg, Creative Commons licence

Londýn - Jedna z největších tištěných encyklopedií na světě, dvaatřicetisvazková Encyclopædia Britannica, přestává vycházet v tištěné podobě. Zaměří se více na online verzi a svou přesností a spolehlivostí chce konkurovat současnému největšímu digitálnímu zdroji vědění, otevřené encyklopedii Wikipedia.

„Prodeje klasických tištěných encyklopedií jsou v posledních letech zanedbatelné,“ tvrdí předseda společnosti Jorge Cauz v reakci pro BBC. „Věděli jsme, že to jednou přijde,“ dodává.

Až dosud nejstarší stále vycházející encyklopedie v angličtině už dnes generuje 85 procent zisku z online projektů a tištěná verze má dnes už spíše hodnotu artefaktu. Vyhledávání kliknutím na klíčové slovo je podstatně rychlejší než hledání hesel v příslušných svazcích a není divu, že online verze je používaná častěji.

Kromě snahy přizpůsobit se dnešnímu spotřebitelskému vzoru však byla klíčová i aktuálnost daných hesel a termínů. „Tištěná encyklopedie je zastaralá v okamžiku, kdy ji vytisknete, zato online verze je průběžně aktualizovaná,“ komentuje důvody Cauz.

Vydavatelství už výrobu fyzické Britannicy zastavilo, a jakmile z pultů knihkupectví zmizí poslední výtisky, další už se na nich neobjeví. Stovka editorů a několik tisíc přispěvatelů se bude nadále starat o digitální obsah a přidružený vzdělávací software.

Vrcholem, co se týče prodejů, byl pro encyklopedii rok 1990, kdy se prodalo zhruba 220 tisíc výtisků. Náklad se ale postupně snižoval, poslední edice z roku 2010 vyšla v nákladu dvanácti tisíc kusů. Prodaných je zhruba osm tisíc z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy