Britannica končí s tištěnou verzí, od teď jen digitálně

peš
16. 3. 2012 11:06
Encyclopædia Britannica přechází do digitální světa
Foto: David McLeish, flickr.com/photos/shishberg, Creative Commons licence

Londýn - Jedna z největších tištěných encyklopedií na světě, dvaatřicetisvazková Encyclopædia Britannica, přestává vycházet v tištěné podobě. Zaměří se více na online verzi a svou přesností a spolehlivostí chce konkurovat současnému největšímu digitálnímu zdroji vědění, otevřené encyklopedii Wikipedia.

„Prodeje klasických tištěných encyklopedií jsou v posledních letech zanedbatelné,“ tvrdí předseda společnosti Jorge Cauz v reakci pro BBC. „Věděli jsme, že to jednou přijde,“ dodává.

Až dosud nejstarší stále vycházející encyklopedie v angličtině už dnes generuje 85 procent zisku z online projektů a tištěná verze má dnes už spíše hodnotu artefaktu. Vyhledávání kliknutím na klíčové slovo je podstatně rychlejší než hledání hesel v příslušných svazcích a není divu, že online verze je používaná častěji.

Kromě snahy přizpůsobit se dnešnímu spotřebitelskému vzoru však byla klíčová i aktuálnost daných hesel a termínů. „Tištěná encyklopedie je zastaralá v okamžiku, kdy ji vytisknete, zato online verze je průběžně aktualizovaná,“ komentuje důvody Cauz.

Vydavatelství už výrobu fyzické Britannicy zastavilo, a jakmile z pultů knihkupectví zmizí poslední výtisky, další už se na nich neobjeví. Stovka editorů a několik tisíc přispěvatelů se bude nadále starat o digitální obsah a přidružený vzdělávací software.

Vrcholem, co se týče prodejů, byl pro encyklopedii rok 1990, kdy se prodalo zhruba 220 tisíc výtisků. Náklad se ale postupně snižoval, poslední edice z roku 2010 vyšla v nákladu dvanácti tisíc kusů. Prodaných je zhruba osm tisíc z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy