Na Twitteru nesouhlasil s feministkami. Teď mu hrozí vězení

jaz
17. 7. 2015 8:24
Kanaďan se ohradil na sociální síti proti názorům politických aktivistek. Teď stojí před soudem a hrozí mu šest měsíců vězení.
Foto: Thinkstock

Toronto – Grafik Gregory Elliott se v roce 2012 dostal do konfliktu se dvěma feministkami, které plánovaly negativní kampaň proti autorovi videoher. Čtyřiapadesátiletý Kanaďan se mladého vývojáře zastal na sociální síti Twitter, což ale ženy označily za obtěžování. Informoval o tom server National Post.

Feministky a politické aktivistky Steph Guthrie a Heather Reilly se zaměřily na mladého autora videohry, ve které mohou hráči střílet na feministickou blogerku Anitu Sarkeesian. Ta se veřejně staví proti násilným hrám. Ženy plánovaly mladíkovi znepříjemnit život, a to pomluvou u potenciálního zaměstnavatele nebo zesměšňujícím článkem v novinách.

Gregory Elliott, který dříve feministky podporoval, a dokonce jim nabízel grafické návrhy plakátů zdarma, se ale vůči této negativní kampani ohradil a upozornil, že něco takového může mít katastrofální následky, jako třeba sebevraždu autora videoher. Svými výzvami na Twitteru, aby dívky s kampaní okamžitě přestaly, si ale vysloužil trestní oznámení.

Záhy byl zatčen, přišel o práci a nyní stojí před torontským soudem, kde je obviněn z obtěžování. Policejní důstojník Jeff Bangild, který případ vyšetřoval, ale tvrdí, že k žádnému ohrožování nebo sexuálnímu obtěžování nedošlo.

"Pokud byl v tomto případě někdo obtěžován, byl to můj klient, pan Elliott," řekl obhájce Chris Murphy před soudem. Nejhorší, co ze strany jeho klienta padlo, byla slova tuk a ošklivé. Navíc se na jeho hlavu snesly nenávistné komentáře právě ze strany obou feministek.

Aktivistky Steph a Heather se také sešly, aby se domluvily, jak se Elliottovi za jeho postoj pomstít a veřejně ho zostudit. 

Rozzlobit feministky se nevyplácí

Obhájce Murphy varuje, že by rozhodnutí soudu mohlo mít neblahý dopad na svobodu projevu. Mladé ženy prý navíc nejsou zranitelnými oběťmi, ale politicky zdatnými aktivistkami, které jen zneužívají systém.

Obavu z rozsudku má také redaktorka National Post Christie Blatchford, která poukazuje na současné kanadské zákony, kdy kdokoli může označit jednání druhého za protiprávní, když vyjádří strach o svou bezpečnost. Novinářka tvrdí, že pokud soud uzná Elliotta vinným, může to změnit pravidla komunikace na sociálních sítích a každá feministka v Kanadě pak může nechat zavřít do vězení kohokoliv, kdo s ní nebude souhlasit.

O osudu otce čtyř dětí se rozhodne 6. října. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až šest měsíců vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy