Londýn – Jak spolu souvisí rizikové chování a tetování? Odpověď na tuto otázku se rozhodl najít profesor Virén Swami z univerzity Anglia Ruskin.
Testoval proto 378 dospělých Britů ve věku od 20 do 58 let a přišel na to, že se tetovaní jedinci vyznačovali verbální agresivitou a vzpurností. Přestože si tento "body art" oblíbili kromě motorkářských gangů a vězňů i obyčejní lidé, je podle vědců podobný druh umění symbolem rozhněvaných lidí.
"Akt tetování je vnímaný jako vzpurný, a obecně tetování samo o sobě může znamenat vzdor nebo nesouhlas," řekl Daily Mail pětatřicetiletý profesor sociální psychologie, který má vytetovanou třešeň, květ a bažanta. Jeho výzkum bude zveřejněn v dalším čísle časopisu Body Image.
Míra agresivity je pak odvislá od množství tetování, která má jedinec po těle. Podle Swamiho ale neexistuje spojitost mezi body artem a sociálním zázemím člověka nebo jeho vzděláním.
"Jedním z možných vysvětlení je to, že vzpurní lidé mohou reagovat na nespokojenost a frustraci tím, že se nechají tetovat," vysvětluje vědec.
Tetování se za dobu své existence výrazně proměnilo, posunula se zejména technologie a jeho průběh už není tolik bolestivý. Stejně tak se proměnily i motivy a významy samotných kreseb. Lidé si podle průzkumu nevybírají tetování, která by vyjadřovala sama o sobě agresi. Chtějí spíše zdůraznit svou jedinečnost a mít tetování jako módní doplněk.
"Na druhou strunu tu nebyly významné rozdíly mezi tetovanými a netetovanými dospělými, co se týká aktivního vzdoru. Je možné, že tato forma vzdoru, která je požitkářská a cílená, je v rozporu s bolestí a trvalostí tetování," uzavírá Swami.
Vědci konkrétní tetování během testování neviděli, avšak předpokládají, že lidé s květinami nebo delfíny nedosahovali takové agrese jako lidé s drsnějšími motivy. Ve studii pak zjistili, že na čtyři testované připadl vždy jeden tetovaný. Potvrdili tak výsledky amerického výzkumu z roku 2006, kdy vyšlo najevo, že 24 procent obyvatel má nějakou permanentní formu body artu.