Profesor Jim Smith z Portsmouthské univerzity a jeho vědecký tým studují okolí černobylské zóny dlouhá léta. S projektem na výrobu vodky začali pěstováním obilí na farmě v uzavřené zóně, aby zjistili, jak se okolí elektrárny vyrovnává s dopady jaderného výbuchu.
"Není o nic víc radioaktivní než jakákoliv jiná vodka. Kterýkoliv chemik vám řekne, že když něco vydestilujete, nečistoty zůstanou v odpadním materiálu," citoval britský zpravodajský web BBC výzkumníka. Ten popsal, že při výrobě využili lehce kontaminované žito a černobylskou podzemní vodu.
Smith dodal, že vydestilovanou vodku nechali přeměřit výzkumníky ze Southamptonské univerzity, kteří potvrdili, že nápoj neobsahuje nadlimitní množství nebezpečných prvků.
Vyvinutý "řemeslný alkohol" bude do budoucna prodáván prostřednictvím sociálního podniku s názvem Černobylská lihová společnost, 75 procent výdělku má směřovat na pomoc místní komunitě.
Největším problémem Černobylu je momentálně ekonomický rozvoj
Jedním ze zakládajících členů je i ukrajinský vědec Genadij Laptěv z hydrometeorologického institutu v Kyjevě. Podle něj je vodka Atomik důkazem, že černobylská půda nemusí zůstávat nevyužita. "Můžeme ji využít trochu jiným způsobem a vytvořit něco, co bude zcela zbaveno radioaktivity," sdělil.
Smith a jeho vědecký tým věří, že černobylská vodka Atomik pomůže pozvednout ekonomicky kraj, který se dodnes vyrovnává s dopady katastrofy z roku 1986. "Dnes, po třiceti letech, není největším problémem radioaktivita, ale ekonomický rozvoj," myslí si Smith.
Britští vědci by během letoška rádi vyrobili prvních pět set lahví, které chtějí prodávat jako suvenýr pro stále více turistů, již přijíždí podívat se na místo největší evropské jaderné katastrofy. To v posledním roce proslavil také populární seriál z produkce HBO s názvem Černobyl.