Lesbická láska v Rusku. Dvě ženy uzavřely právoplatný sňatek

pej
23. 11. 2014 9:00
Lesbické ženy uzavřely svazek navzdory ruským zákonům, které zakazují sňatky homosexuálů. Akt pobouřil místního politika i LGBT komunitu.
Irina Shumilova a Alyona Fursova
Irina Shumilova a Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Petrohrad – Přestože jsou v Rusku sňatky mezi příslušníky stejného pohlaví zakázány, Irina Shumilova a Alyona Fursova uzavřely sňatek před zraky mnoha svědků a hlavně s oficiálním potvrzením oddávajícího úředníka.

Svatba dvou žen je z hlediska ruské legislativy nemožná a nezákonná. Svazek se podařilo uzavřít jen proto, že jedna z žen je podle cestovního pasu muž. "Ano v mém pase je v kolonce pohlaví napsáno, že jsem muž," řekla pro RT jedna z nevěst.

Irina Shumilova, Alyona Fursova
Irina Shumilova, Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Irina Shumilova se narodila jako muž, ale podstupuje hormonální léčbu, díky níž už vypadá jako žena. "Raději používám pojem transsexuál. Mám sice chromozomy XY, ale psychicky jsem žena. Transgender pouze vymezuje sociální a biologické rozdíly mezi pohlavím,“ dodala.

Kontroverzní sňatek

Podmínkou pro právoplatné uzavření manželství v Rusku je vyjádření dobrovolného souhlasu muže a ženy, k čemuž v tomto případě došlo. Navzdory tomu, že vizuálně jde o dvě ženy.

Irina Shumilova, Alyona Fursova
Irina Shumilova, Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Svatba ale pobouřila místního politika Vitalye Milonova, který je zapřisáhlým odpůrcem homosexuálních sňatků. Ten se nechal slyšet, že se zaměří na jeho prozkoumání. Zároveň dodal, že je urážkou miliónů ruských tradičních rodin.

Akt vyvolal zároveň rozporuplné reakce v rámci ruské LGBT komunity. Někteří ho považují za přelom, druzí ho ale nepovažují za homosexuální svazek. Argumentují totiž tím, že nejde ani o dva biologické muže či ženy.  

 

Právě se děje

Další zprávy