Lesbická láska v Rusku. Dvě ženy uzavřely právoplatný sňatek

pej
23. 11. 2014 9:00
Lesbické ženy uzavřely svazek navzdory ruským zákonům, které zakazují sňatky homosexuálů. Akt pobouřil místního politika i LGBT komunitu.
Irina Shumilova a Alyona Fursova
Irina Shumilova a Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Petrohrad – Přestože jsou v Rusku sňatky mezi příslušníky stejného pohlaví zakázány, Irina Shumilova a Alyona Fursova uzavřely sňatek před zraky mnoha svědků a hlavně s oficiálním potvrzením oddávajícího úředníka.

Svatba dvou žen je z hlediska ruské legislativy nemožná a nezákonná. Svazek se podařilo uzavřít jen proto, že jedna z žen je podle cestovního pasu muž. "Ano v mém pase je v kolonce pohlaví napsáno, že jsem muž," řekla pro RT jedna z nevěst.

Irina Shumilova, Alyona Fursova
Irina Shumilova, Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Irina Shumilova se narodila jako muž, ale podstupuje hormonální léčbu, díky níž už vypadá jako žena. "Raději používám pojem transsexuál. Mám sice chromozomy XY, ale psychicky jsem žena. Transgender pouze vymezuje sociální a biologické rozdíly mezi pohlavím,“ dodala.

Kontroverzní sňatek

Podmínkou pro právoplatné uzavření manželství v Rusku je vyjádření dobrovolného souhlasu muže a ženy, k čemuž v tomto případě došlo. Navzdory tomu, že vizuálně jde o dvě ženy.

Irina Shumilova, Alyona Fursova
Irina Shumilova, Alyona Fursova | Foto: Irina Shumilova/VK.com

Svatba ale pobouřila místního politika Vitalye Milonova, který je zapřisáhlým odpůrcem homosexuálních sňatků. Ten se nechal slyšet, že se zaměří na jeho prozkoumání. Zároveň dodal, že je urážkou miliónů ruských tradičních rodin.

Akt vyvolal zároveň rozporuplné reakce v rámci ruské LGBT komunity. Někteří ho považují za přelom, druzí ho ale nepovažují za homosexuální svazek. Argumentují totiž tím, že nejde ani o dva biologické muže či ženy.  

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy