Diagnóza: Lesba. Teď jí hrozí deportace a 14 let vězení

pej
11. 4. 2014 7:30
Nigerijce hrozí deportace z Velké Británie, kvůli sexuální orientaci může být ve své zemi odsouzena na 14 let ve vězení.
Apata Aderonke Adejumoke
Apata Aderonke Adejumoke | Foto: Repro YouTube

Londýn – Šestačtyřicetiletá Apata Aderonke Adejumoke utekla z Nigérie před 10 lety a zažádala si o azyl ve Velké Británii. Teď jí ale hrozí deportace a kvůli odlišné sexuální orientaci i mnohaleté vězení.

Podle britských přistěhovaleckých zákonů musí každý homosexuální žadatel o azyl prokázat svoji odlišnou sexuální orientaci. V praxi tak podstoupí řadu pohovorů. Výjimkou není ani nigerijská žena. Hnutí za spravedlnost (The Movement for Justice) zahájilo on-line petici financovanou britskou LGBT komunitou, kde pro ni žádá podporu veřejnosti i politiků. Zatím se podepsalo téměř 25 tisíc lidí. 

Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii
Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii | Video: YouTube

V rámci kampaně vzniklo i video, ve kterém se Apata mimo jiné svěřila s tím, "že její bývalá partnerka byla kvůli homosexuální orientaci brutálně zavražděna."

V Nigérii je homosexualita zakázána již od dob britské koloniální nadvlády. Začátkem letošního roku navíc vstoupil v platnost zákon, který z homosexuality dělá trestný čin. Nezákonné jsou rovněž veřejné projevy náklonnosti mezi homosexuály.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy