Diagnóza: Lesba. Teď jí hrozí deportace a 14 let vězení

pej
11. 4. 2014 7:30
Nigerijce hrozí deportace z Velké Británie, kvůli sexuální orientaci může být ve své zemi odsouzena na 14 let ve vězení.
Apata Aderonke Adejumoke
Apata Aderonke Adejumoke | Foto: Repro YouTube

Londýn – Šestačtyřicetiletá Apata Aderonke Adejumoke utekla z Nigérie před 10 lety a zažádala si o azyl ve Velké Británii. Teď jí ale hrozí deportace a kvůli odlišné sexuální orientaci i mnohaleté vězení.

Podle britských přistěhovaleckých zákonů musí každý homosexuální žadatel o azyl prokázat svoji odlišnou sexuální orientaci. V praxi tak podstoupí řadu pohovorů. Výjimkou není ani nigerijská žena. Hnutí za spravedlnost (The Movement for Justice) zahájilo on-line petici financovanou britskou LGBT komunitou, kde pro ni žádá podporu veřejnosti i politiků. Zatím se podepsalo téměř 25 tisíc lidí. 

Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii
Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii | Video: YouTube

V rámci kampaně vzniklo i video, ve kterém se Apata mimo jiné svěřila s tím, "že její bývalá partnerka byla kvůli homosexuální orientaci brutálně zavražděna."

V Nigérii je homosexualita zakázána již od dob britské koloniální nadvlády. Začátkem letošního roku navíc vstoupil v platnost zákon, který z homosexuality dělá trestný čin. Nezákonné jsou rovněž veřejné projevy náklonnosti mezi homosexuály.

 

Právě se děje

Další zprávy