Diagnóza: Lesba. Teď jí hrozí deportace a 14 let vězení

pej
11. 4. 2014 7:30
Nigerijce hrozí deportace z Velké Británie, kvůli sexuální orientaci může být ve své zemi odsouzena na 14 let ve vězení.
Apata Aderonke Adejumoke
Apata Aderonke Adejumoke | Foto: Repro YouTube

Londýn – Šestačtyřicetiletá Apata Aderonke Adejumoke utekla z Nigérie před 10 lety a zažádala si o azyl ve Velké Británii. Teď jí ale hrozí deportace a kvůli odlišné sexuální orientaci i mnohaleté vězení.

Podle britských přistěhovaleckých zákonů musí každý homosexuální žadatel o azyl prokázat svoji odlišnou sexuální orientaci. V praxi tak podstoupí řadu pohovorů. Výjimkou není ani nigerijská žena. Hnutí za spravedlnost (The Movement for Justice) zahájilo on-line petici financovanou britskou LGBT komunitou, kde pro ni žádá podporu veřejnosti i politiků. Zatím se podepsalo téměř 25 tisíc lidí. 

Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii
Nigerijská lesbická žena žádá o azyl ve Velké Británii | Video: YouTube

V rámci kampaně vzniklo i video, ve kterém se Apata mimo jiné svěřila s tím, "že její bývalá partnerka byla kvůli homosexuální orientaci brutálně zavražděna."

V Nigérii je homosexualita zakázána již od dob britské koloniální nadvlády. Začátkem letošního roku navíc vstoupil v platnost zákon, který z homosexuality dělá trestný čin. Nezákonné jsou rovněž veřejné projevy náklonnosti mezi homosexuály.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 29 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy