Lidé bez mobilu vydrží jen pár minut, pak jsou nervózní. Telefon jim nahrazuje vztahy, tvrdí vědci

Magazín Magazín
23. 2. 2017 8:22
Maďarští psychologové přišli na to, že lidé vydrží bez svého mobilního telefonu pouze několik minut. Největší závislost přitom vykazuje generace mezi 18 až 26 lety. Pokud máte taky strach odložit svůj telefon, pravděpodobně trpíte nomofobií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Studie vědců z maďarské Univerzity Loránda Eötvöse porovnávala chování lidí, kteří měli telefony u sebe, a těch, kteří je měli schované. Každý z 87 účastníků mezi 18 až 26 lety se měl posadit sám do místnosti a řešit úlohy na počítači. Během aktivity byli natáčeni a bylo jim monitorováno srdce. 

Zatímco polovině skupiny byl telefon ponechán, druhé půlce byl schován do skříně. O experimentu píše BBC.

A jak to dopadlo?

Účastníci bez mobilů během tříapůlminutové pauzy mezi jednotlivými úlohami přešlapovali kolem skříňky, kde se jejich telefon nacházel, a prokazovali více stresových reakcí - byli neklidní, škrábali se, dotýkali se častěji svého obličeje a vykazovali změnu srdeční aktivity. Podle závěrů výzkumníků také citlivěji reagovali na emotivní slova související s odloučením, jako je "rozchod" nebo "ztráta".

Mobil jako náhražka lidské interakce

Stres účastníků bez mobilu se snížil, jakmile u sebe měli i naprosto cizí telefon.

Akademici upozornili, že mobilní telefon je náhražkou reálné lidské interakce. Přirovnávají jej k přikrytí dítěte dekou, když jsou jeho rodiče od něj pryč.

Lidé se mohou upínat na objekty, jako jsou fotografie, důležití lidé nebo hračky. "Mobilní telefon je speciální, protože není jen důležitým předmětem, ale reprezentuje také naše další sociální vazby," vysvětlila jedna z autorek studie Veronika Konoková. Podle ní jsou mladí lidé na svých telefonech závislejší. "Děti, které používaly mobil v dětství, na něm budou více závislé," dodala.

Nomofobie

Závislost na telefonu si každý může ověřit sám, když mu dochází baterka nebo jej ztratí na pár minut ze svého dohledu.

Strachu z odloučení od mobilu se říká nomofobie, což pochází z anglického pojmenování "no-mobile-phone-phobia". Podle některých studií jsou touto fobií postiženi až čtyři z pěti mladých lidí.

Studie maďarských psychologů byla zveřejněna v časopise Computers in Human Behaviour.

Tenký dron se umístí do krytu mobilu. Umí mnohem víc než selfie tyč | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy