reklama
 
 

Nastal soumrak fotografie? Mýlil jsem se, přiznal hvězdný dokumentarista Salgado

14. 2. 2017
Jeden z nejslavnějších světových fotografů Sebastiao Salgado uznal, že neměl pravdu. Ještě před pár lety totiž tvrdil, že fotografie nepřežije nástup mobilních telefonů. Svůj omyl přiznal na otevření své nové výstavy v Bangkoku.

„Už si nemyslím, že je fotografie ohrožena. V jisté době jsem tomu věřil, ale mýlil jsem se a beru to zpět,“ uvedl třiasedmdesátiletý dokumentarista v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Naopak jsem přesvědčen více než kdy jindy, že fotografie má před sebou dlouhou budoucnost.“

VIDEO (CZ titulky): Salgado vypráví o fotkách a ochraně přírody.

Jeden z neuznávanějších světových fotografů dříve předpokládal, že fotografii zahubí nástup mobilních telefonů. A svůj odmítavý postoj k mobilům nezměnil. „To, co lidé dělají pomocí mobilních telefonů, nejsou fotografie, jsou to jen obrázky,“ řekl. Věří ovšem, že dokumentární fotografové se dokážou kvalitou svých snímků prosadit proti záplavě obrazových informací, které se na lidi v poslední době díky moderním technologiím hrnou.

Brazilec Salgado se poměrně dlouho bránil i nástupu digitální fotografie. Z filmu k ní přešel až v roce 2008. A přestože fotí digitálně, své fotografie si stále nechává dělat klasickou chemickou cestou na fotografický papír.

Analytici sledující fotografický průmysl odhadují, že letos bude na celém světě pořízen více než bilion snímků. A zhruba 85 procent z nich mobilním telefonem.

Salgadovy snímky si můžete prohlédnout například zde.

autoři: Reuters, Tomáš Vocelka | 14. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama