Lagos (Nigérie) – Farmakoložka Haneefa Adam nadšeně sledovala proměnu slavných panenek Barbie, ze kterých se v posledních letech staly realističtější hračky s různou barvou pleti i tělesných křivek. Mladé muslimce ale stále v sortimentu společnosti Mattel chyběla panenka, která by vyjadřovala podobnosti i s dívkami její kultury, píše CNN.
Začala proto vytvářet hračky, které oblékala do tradičního muslimského oděvu.
"Uvědomila jsem si, že jsem Barbie nikdy dříve neviděla oblečenou v hidžábu. Rozhodla jsem se založit si účet na Instagramu a obléknout Barbie právě takhle. Myslím, že je velmi důležité, aby byla panenka oblečená stejně jako já," řekla CNN čtyřiadvacetiletá žena, která svými panenkami rozpoutala bouřlivou diskusi na sociální síti.
Po takzvané Hijarbie (složení slova hidžáb a Barbie) teď touží tisíce muslimek z celého světa. Haneefa, původem z Nigérie, měla problém ve své zemi získat panenky s různou barvou pleti, proto je musela pro svou tvorbu objednávat ze zahraničí.
"Má to kořeny v mém náboženství a kulturní identitě. Způsob, jakým je Barbie oblečená, je jednoduchý a není na tom nic špatného. Chtěla jsem dát možnost volby pro muslimské dívky, jako jsem já," vysvětluje Haneefa. Doufá, že se panenky stanou vzorem pro muslimské dívky a také odstraní určité mýty, které ve společnosti panují ohledně náboženských šátků.
Kromě pozitivních reakcí dostává i komentáře od lidí, kteří upozorňují na to, že nošení šátku potlačuje ženská práva. "Nosit hidžáb je povinnost podle práva šaría. To je fakt. Není to módní trend," píše jeden z komentujících na Instagramu. Haneefa doufá, že právě její panenky přesvědčí lidi, že šátky jsou záležitostí náboženství, a ne lidských práv.
"Myslím si, že je to skvělý způsob, jak vysvětlit některé mylné představy o muslimech," tvrdí. Pozitivní komentáře zatím převažují, lidé úsilí mladé ženy podporují. Jen na Instagramu má přes 23 tisíc fanoušků. "Nejsme muslimové, ale určitě bych to koupila pro své dcery. Je to krásné," napsala jedna z diskutujících.