Milionová aukce. Dražil se jídelní lístek z Titaniku a poznávací značka z Kennedyho auta

ČTK ČTK
8. 11. 2015 9:16
Jídelní lístek poslední večeře na palubě Titaniku předtím, než se luxusní zaoceánská loď v roce 1912 potopila, se v sobotní aukci v Texasu vydražil za 118 750 dolarů. Poznávací značky z limuzíny, kterou jel americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Dallasu, když byl 22. listopadu 1963 zavražděn, se pak prodaly za 100 000 dolarů. Noví majitelé obou položek si přáli zůstat utajeni.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Titanic: Honor and Glory

Dallas - Jídelní lístek poslední večeře servírované cestujícím první třídy na palubě Titaniku předtím, než se luxusní zaoceánská loď v roce 1912 potopila, se v sobotní aukci v Texasu vydražil za 118 750 dolarů (tři miliony Kč).

Poznávací značky z limuzíny, kterou jel americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Dallasu, když byl 22. listopadu 1963 zavražděn, se pak prodaly za 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč). Uvedla to agentura Reuters. Noví majitelé obou položek si přáli zůstat utajeni.

Jídelní lístek je podle aukčního domu jediným známým dochovaným menu večeře ze 14. dubna 1912, při které byly zámožným cestujícím servírovány ústřice, filet mignon, pečená kachna a jiné pochoutky završené pudinkem Waldorf a broskvemi v želé z likéru Chartreuse.

Titanic se potopil při své první plavbě z britského Southamptonu do New Yorku v Atlantském oceánu 15. dubna 1912 poté, co narazil do ledovce. Při neštěstí zemřelo přes 1500 lidí.

Poznávací značky Kennedyho limuzíny byly původně odhozené do koše ve firmě, která po atentátu vozidlo upravovala. Majitel firmy Willard Hess je však zachránil a uložil doma na polici mezi knihy. Hessova dcera, Jane Walkerová, je zdědila a měla v kuchyňské zásuvce, než je nabídla v aukci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy