Milionová aukce. Dražil se jídelní lístek z Titaniku a poznávací značka z Kennedyho auta

ČTK ČTK
8. 11. 2015 9:16
Jídelní lístek poslední večeře na palubě Titaniku předtím, než se luxusní zaoceánská loď v roce 1912 potopila, se v sobotní aukci v Texasu vydražil za 118 750 dolarů. Poznávací značky z limuzíny, kterou jel americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Dallasu, když byl 22. listopadu 1963 zavražděn, se pak prodaly za 100 000 dolarů. Noví majitelé obou položek si přáli zůstat utajeni.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Titanic: Honor and Glory

Dallas - Jídelní lístek poslední večeře servírované cestujícím první třídy na palubě Titaniku předtím, než se luxusní zaoceánská loď v roce 1912 potopila, se v sobotní aukci v Texasu vydražil za 118 750 dolarů (tři miliony Kč).

Poznávací značky z limuzíny, kterou jel americký prezident John F. Kennedy při návštěvě Dallasu, když byl 22. listopadu 1963 zavražděn, se pak prodaly za 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč). Uvedla to agentura Reuters. Noví majitelé obou položek si přáli zůstat utajeni.

Jídelní lístek je podle aukčního domu jediným známým dochovaným menu večeře ze 14. dubna 1912, při které byly zámožným cestujícím servírovány ústřice, filet mignon, pečená kachna a jiné pochoutky završené pudinkem Waldorf a broskvemi v želé z likéru Chartreuse.

Titanic se potopil při své první plavbě z britského Southamptonu do New Yorku v Atlantském oceánu 15. dubna 1912 poté, co narazil do ledovce. Při neštěstí zemřelo přes 1500 lidí.

Poznávací značky Kennedyho limuzíny byly původně odhozené do koše ve firmě, která po atentátu vozidlo upravovala. Majitel firmy Willard Hess je však zachránil a uložil doma na polici mezi knihy. Hessova dcera, Jane Walkerová, je zdědila a měla v kuchyňské zásuvce, než je nabídla v aukci.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy