Bible hříšníků jde do dražby za půl milionu. Ceněná je kvůli sedmému přikázání – Sesmilníš!

jaz
Aktualizováno 25. 10. 2015 19:43
Vzácný výtisk Písma svatého se bude na začátku listopadu dražit v britské aukční síni Bonhams. Výjimečná je jedním nepatrným překlepem, který ovšem ve své době vyvolal velké pobouření. Z desatera přikázání totiž tiskaři vypustili zápor, takže kniha ve výsledku nabádá k nepravostem, konkrétně k cizoložství. Do současnosti se mělo zachovat deset výtisků a vyvolávací cena této bible začíná v přepočtu na půl milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn Bible hříšníků nebo také cizoložná bible, je skoro 400 let stará kniha, kterou kvůli drobné chybě v 17. století v Británii hromadně pálili. Tamní královští tiskaři Robert Barker a Martin Lucas vypustili do oběhu v roce 1631 kolem jednoho tisíce výtisků.

Rok poté vyšlo najevo, že v desateru, jedné z nejdůležitějších částí Svaté knihy, vynechali slovo, které změnilo význam celé věty.

"Cti svého otce i matku, abys byl dlouho živ na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh. Nezabiješ. Nesesmilníš. Nepokradeš," tak zní klasický úryvek z notoricky známé pasáže biblické knihy Exodus kapitola 20.

Britským tiskařům se ale kamsi zatoulalo anglické slovo not (zápor) u sedmého přikázání a věřící si tak mohli přečíst matoucí doporučení – Sesmilníš.

"Původně se myslelo, že to byl omyl, kterého si nikdo nevšiml, což se mi zdá poněkud nepravděpodobné," řekl deníku The Guardian specialista aukčního domu Simon Roberts s tím, že to spíše vypadá na nějakou sabotáž.

Když se přišlo na fatální chybu, díky které se mohli věřící celý rok bez výčitek řídit upraveným desaterem, byli Barker a Lucas předvoláni k soudu a uznáni vinnými.

Za nedbalost jim byla uložena pokuta ve výši 300 liber, což jak píše The Telegraph, by v přepočtu na dnešní hodnotu peněz činilo 40 tisíc liber (cca 1,5 milionu korun). Oběma pak byla ještě odebrána tiskařská licence. Protože chyba pobouřila samotného krále Anglie, Karla I. Stuarta, nařídil, aby se všechny kopie okamžitě spálily.

Ohni mělo uniknout zhruba deset výtisků a dnes podle vyvolávací ceny aukčního domu Bonhams, který bude 11. listopadu hříšnou bibli dražit, mají hodnotu nejméně 15 tisíc liber (v přepočtu cca 553 tisíc korun).

"Spor nepřidal Barkerově pověsti ani bohatství, a proto byl vsazen do královského vězení předtím, než zemřel v roce 1645," nastínil konec zadluženého tiskaře Simon Roberts, který odhaduje, že by za komickou chybou v bibli mohl stát Barkerův konkurent Bonham Norton.

 

Právě se děje

Další zprávy