Kanaďané kreslí Spocka na dolary. Uctívají tak jeho památku

ČTK ČTK
5. 3. 2015 8:59
Kanaďané uctívají památku zesnulého představitele Spocka svérázným způsobem, překreslují pětidolarovou bankovku, na které je vyobrazen bývalý premiér země.
Foto: Canadian Design Resource

Ottawa - Svérázný způsob, jak uctít památku amerického herce Leonarda Nimoye, známého především díky postavě Spocka ze Star Treku, si našli jeho příznivci v Kanadě. Využili podobnosti postavy bývalého premiéra země zobrazeného na pětidolarové bankovce a přikreslují mu typické rysy postavy oblíbené sci-fi série, informovala agentura AP.

Nimoy zemřel minulý týden v pátek ve věku 83 let.

Bankovka v hodnotě pěti kanadských dolarů zobrazuje prvního frankofonního premiéra Kanady Wilfrida Lauriera. Podle některých fanoušků science fiction však nápadně připomíná právě nejznámější postavu, kterou zesnulý Nimoy ztvárnil. Fotky politika "vylepšeného" o špičaté uši, výrazné obočí, bradku a typický účes vyvěsila řada fanoušků na sociální sítě. Některé z nich se objevily ve skupině s názvem "Spockuj svou pětidolarovku pro Leonarda Nimoye".

Kreslit Spocka na bankovky je nevhodné

Podle kanadské centrální banky není nelegální na bankovky kreslit ani je jinak poškozovat. Kanadské zákony prý zakazují jen jejich reprodukci. Mluvčí banky Josianne Menardová nicméně uvedla, že poškozovat takovýmto způsobem bankovky je "nevhodné", neboť jsou prý kanadským symbolem a zdrojem národní hrdosti. Majitelé takovýchto platidel se prý také vystavují nebezpečí, že obchodníci je při platbě nepřijmou.

Leonard Nimoy byl všestranný umělec, kromě herectví se věnoval režii, psaní básní a fotografii. Většinu Nimoyovy kariéry však ovlivnila role polovičního člověka a polovičního Vulkánce v kultovním seriálu.

 

Právě se děje

Další zprávy