Star Trek na cestě do temnoty porazil Iron Mana 3

Kultura Kultura
20. 5. 2013 14:16
Film J.J. Abramse Star Trek: Do temnoty zvítězil v amerických kinech
Benedict Cumberbatch v kapitánském křesle
Benedict Cumberbatch v kapitánském křesle | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Posádka lodi Enterpise předvídatelně přilákala do amerických kin spoustu zájemců o nové vesmírné dobrodružství ve světě Star Treku a zvítězila v návštěvnosti. Star Trek: Do temnoty je v sérii již druhým filmem J. J. Abramse a možná i posledním, než se režisér začne náplně věnovat pokračování Star Wars.

Sci-fi film za první víkend v USA vydělal 84,09 miliónů dolarů, což ale nestačí na Top 12 nejúspěšnějších startů v historii. Hollywood samozřejmě očekával více, neboť už první Abramsův startrekový film v roce 2009 během prvního víkendu v kinech vydělal 75 milionů dolarů.

V novém příběhu z 23. století se kapitán Kirk (Chris Pine) dopustí přehmatu při záchraně primitivních mimozemšťanů a svého prvního důstojníka Spocka (Zachary Quinto). Vzápětí velení nad Enterprise převezme admirál Pike (Bruce Greenwood), Kirk se stane jeho zástupcem, zatímco Spock je převelen na jinou loď Hvězdné flotily.

Foto: Aktuálně.cz

Vzápětí proběhnou na Zemi hned dva teroristické útoky, za nimiž stojí tajemný John Harrison (Benedict Cumberbatch), jehož je Kirk kvůli osobní mstě rozhodnut zatknout. Jak se však ukazuje, Harrison má důvod nenávidět Hvězdnou flotilu kvůli spiknutí, s nímž má co dočinění také admirál Alexander Marcus (Peter Weller), jehož dcera Carol (Alice Eve) se připojí k posádce Enterprise.    

Star Trek: Do temnoty se v českých kinech objeví 6. června.

Jiný druh akce a souboje se superteroristy předvádí již po třetí týden Iron Man 3 od Shanea Blacka. Tony Stark zachraňuje svět za 337,07 miliónů.

Baz Luhrmann obhajující svou verzi Velkého Gatsbyho drží třetí místo. Je jen příhodné, že opulentní životní styl titulního hrdiny v podání Leonarda DiCapria vydělává vysokou sumu, konkrétně 90,15 miliónů dolarů.

V pořadí si pohoršila černá komedie Krev a pot od Michaela Baye. Herecká spolupráce Marka Wahlberga, Dwayna Johnsona a Tonyho Shalhouba  získala 46, 57 miliónů.

Nejvyšší pětici uzavírá trvale úspěšný animovaný film. Za dobrodružství s rodinkou Croodsových od Chrise Sanderse a Kirka DeMiccoa  po devíti týdnech utratili diváci 176, 75 miliónů dolarů. Společnost DreamWorks již chystá sequel i televizní seriál. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy