reklama
 
 

Japonci vymírají. Mladé přestává zajímat sex

22. 1. 2015 18:04
Až 20 procent mladých Japonců má o sex malý zájem nebo ho dokonce nenávidí. Ukázal to nový průzkum. Proč to tak je?

Tokio – Po celé roky se Japonci snaží najít příčiny klesající porodnosti a zmenšující se populace. Jeden z nových průzkumů ale teď naznačuje, že odpověď může být velmi prostá. Celá země se totiž kolektivně vzdává sexu. Polovina Japonců a 45 procent všech sezdaných lidí totiž připustilo, že v předchozím měsíci neměli pohlavní styk. To je zjištění, které může mít alarmující dopady na zemi čelící dlouhodobé demografické krizi.

Průzkum, který provedl Japonský svaz pro plánování rodičovství, dosvědčuje, že roste počet takzvaných býložravých mužů. Tento termín se používá pro muže, kteří opovrhují honbou za tradičními věcmi, jako jsou rychlá auta, kariéra či přítelkyně. Odborníci tvrdí, že jde o ztrátu mužské sebedůvěry, která odráží stagnaci japonské ekonomiky.

Podle průzkumu provedeného loni v září má 18 procent mužů o sex buď jen malý zájem, nebo ho vysloveně nenávidí. Ve věkové skupině 25 až 29 let tento počet stoupá na více než 20 procent. To je dvaapůlkrát víc než v roce 2008.

Z dotázaných ve věku 16 až 49 let pak 49 procent uvedlo, že v předchozím měsíci neměli pohlavní styk.

Jako hlavní důvod života bez sexu uvádělo 21 procent dotázaných mužů příliš velkou únavu po práci a 16 procent uvedlo, že s pohlavním stykem přestali, když jejich žena porodila. Téměř čtvrtina žen uvedla, že sex je otravný a 18 procent se na něj cítilo příliš unavených.

Býložraví muži se přátelí s ženami a často nakupují

Vládní údaje zveřejněné tento měsíc ukázaly, že v roce 2014 v Japonsku zemřelo 1,27 milionů lidí, ale narodilo se pouze 1,001 milionu dětí, což představuje deficit 268 tisíc lidí. Možné důvody vidí odborníci ve vysokých nákladech na výchovu dětí i nedostatku dětských zařízení pro pracující matky a právě nezájem o sex.

Některé páry ani nepředpokládají, že by s pohlavním životem po narození dítěte pokračovaly. A moc soukromí nenabízejí ani malé byty s tenkými stěnami. Ovšem průzkum také potvrdil nárůst počtu zmíněných býložravých mužů, kterým se také říká holčičí muži. Ti neusilují o prestižní zaměstnání; místo toho mají méně placené práce, s ženami udržují jen čistě přátelské vztahy a ve volném čase nakupují.

autor: ČTK | 22. 1. 2015 18:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama