Reality show láká na porod v přírodě. Lékaři pořad kritizují

jaz
16. 1. 2015 10:30
Americká televizní stanice chystá novou reality show o porodech v přírodě, odborníci před pořadem varují.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Los Angeles – Born in the Wild je název nové reality show stanice Lifetime, ve které se šestice žen rozhodla porodit ve volné přírodě bez dohledu lékařů či porodních asistentek.

Kontroverzní dokument kritizují odborníci a kromě jiného upozorňují na možnost nákazy během porodu v takovémto prostředí.

Trailer k chystané premiéře reality show.
Trailer k chystané premiéře reality show. | Video: YouTube

"Hlavním problémem, který jsem měla s narozením svého prvního dítěte, bylo, že nerespektovali mou volbu,“ řekla New York Post trojnásobná matka Audrey Bird, která svou dnes již šestiměsíční dceru porodila za asistence manžela a televizního štábu v provizorním přístřešku uprostřed divočiny na Aljašce, a to 240 kilometrů od nejbližší nemocnice.

Audrey zažila neochotu zdravotních sester i naprostou nesvobodu během prvního porodu syna, proto druhé dítě přivedla na svět doma společně s manželem Peterem, který má shodou okolností zdravotnický kurz. Ten také její rozhodnutí zúčastnit se filmového natáčení během třetího těhotenství plně podpořil, pro jistotu si ale zjednali zdravotnický tým, který byl v pohotovosti zhruba 50 kilometrů od místa porodu.

Odmítla zdravotníky u porodu, chtěla rodit v divočině

Pětadvacetiletá Audrey dokonce odmítla i nabídku televizního štábu na zajištění odborné zdravotnické péče, která by byla porodu přítomna a v případě komplikací by zasáhla. Mladá žena věřila svému tělu a zkušenému manželovi, proto věděla, že se nemůže nic stát.

Jak ale uvedl viceprezident televizní stanice Eli Lehrer pro Entertainment Weekly, štáb přesto přijal bezpečnostní opatření, aby se ujistil, že během jejich natáčení budou matka i dítě v pořádku. Navíc hlavní podmínkou účasti matek v reality show bylo, že ani jedna nesměla být prvorodička, aby se tak předešlo možným komplikacím.

Šestidílný seriál Born in the Wild bude mít televizní premiéru začátkem března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy