Facebook dělá lidi nešťastnými, tvrdí nová studie

ČTK ČTK
13. 5. 2014 10:03
Na Facebooku je registrována miliarda lidí. Kolik z nich je opravdu šťastných?
Facebook v telefonu, ilustrační snímek
Facebook v telefonu, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Vídeň - Jaké skutečné dopady má sociální síť Facebook na lidi? Tuhle otázku si položili psychologové Christina Sagioglouová a Tobias Greitemeyer z rakouské Innsbrucké univerzity. Jejich odborná odpověď vyšla v časopise Computers in Human Behavior. Podle vědců dělá Facebook lidi nešťastnými, napsal list Süddeutsche Zeitung.

Virtuální život na Facebooku vs. reálný život...
Virtuální život na Facebooku vs. reálný život... | Video: You Tube

Uživatelé se přesto na Facebook vracejí, protože neustále doufají v opačný efekt - že se začnou cítit lépe poté, co stráví nějaký čas se svou online sítí přátel. Na Facebooku je registrovaná více než miliarda lidí a více než 650 milionů se připojí alespoň jednou denně, aby zjistili, co je nového u jejich přátel či na stránkách, k nimž se přihlásili.

Na Facebooku marníme život, varují vědci

Sagioglouová a Greitemeyer zkoumali 123 subjektů těsně poté, co strávili nějakou dobu na Facebooku. Zjistili, že čím déle si sledovaný prohlížel obrázky a další obsah vložený ostatními uživateli, tím horší měl náladu.

Psychologové také zjistili, že jde patrně o specifický "facebookový efekt" - srovnávací skupiny, které trávily čas na internetu, ale ne na Facebooku, měly mnohem méně pokleslou náladu. Důvodem podle vědců může být skutečnost, že čas strávený na Facebooku je mnohem častěji vnímán jako "promarněný".

Proč se tedy tolik uživatelů stejně denně připojuje? To psychologové považují za důsledek chybného předvídání toho, co člověka udělá šťastným. Vědci to přirovnávají k lidem, kteří se chtějí pomstít v domnění, že se pak budou cítit líp - místo toho se cítí ještě hůř.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy