reklama
 
 

Fotograf bez talentu: Neumím fotit, jen mačkám to tlačítko!

26. 3. 2014 8:20
"Zatím mi to prochází,“ tvrdí umělec, který si říká Fotograf bez talentu. Na Facebooku má 10 tisíc fanoušků, ale chce zůstat v anonymitě.

Rozhovor - Říká si Fotograf bez talentu. Raději než ve svém ateliéru fotí v ulicích, v lese, na louce nebo třeba v tramvaji.  

Na facebookovém profilu má rok od jeho založení téměř 10 tisíc fanoušků. Tenhle počet pro něj ale není směrodatný. "Radost budu mít, až je něčím inspiruju," tvrdí.

Tvrdí, že nedisponuje talentem, nicméně jeho fotografie a samozřejmě i počet lidí, kteří ho sledují, svědčí o pravém opaku.

Aktuálně.cz: Vystupujete pod přezdívkou "Fotograf bez talentu". Co podle vás talent je? A skutečně si myslíte, že ho nemáte?

Fotograf bez talentu: Talent je soubor vrozených předpokladů, které člověka při tvorbě zvýhodňují oproti ostatním. Taky je to častá výmluva těch, kteří jsou líní na něčem pořádně zamakat. Naučit se dát všechno, jen to bez talentu bude trochu pomalejší. Dost lidí to chápe prvoplánově a myslí si, že jde o nějakou falešnou skromnost. Opak je pravdou, říkám tím, že je potřeba věci dělat, ne jen se vymlouvat, že to nejde.

A.cz: Nechcete ukázat svoji tvář. Proč?

Protože jsou důležitější věci, které chci ukazovat. Názory, myšlenky i příběhy. Když čtete knihu, taky si postavy představujete podle svého a např. zfilmovaná verze vás většinou jen zklame, protože přeruší vaši představivost. Ve skutečnosti jde ale o to, jak silný příběh je, a ne o to, jak postavy vypadají.

A.cz: Během roku jste na Facebooku získal už téměř deset tisíc fanoušků. Máte z toho radost?

Ten, kdo se trochu vyzná v tom, jak Facebook funguje, ví, že počet fanoušků není nijak směrodatná metrika. Budu mít radost, až 10 000 lidí nějak inspiruju. To ale není otázka Facebooku.

A.cz: Živíte se focením, nebo je to jen váš koníček?

Focení je jen forma, kterou používám k dostupnější komunikaci. Mohl jsem si klidně vybrat např. kreslení nebo pletení a háčkování. Je to vždy jen otázka času, než se to naučíte. Živím se spíš jídlem. Nejčastěji zeleninou.

A.cz: Studoval jste focení nebo nějaký jiný umělecký obor?

Nestudoval. Naštěstí.

A.cz: Na Facebooku jste uvedl, že královskou disciplínou jsou momentky. Fotíte tedy nejraději právě ty?

Od té doby, co se motám kolem focení, jsem zjistil jednu věc. Nepoužívám foťák, protože vidím věci, které bych chtěl vyfotit, ale proto, abych viděl věci, které stojí za to zachytit. "Momentka" je jen pojmenování.

A.cz: Co je pro vás nejdůležitější pro pořízení dobré fotografie?

Být u "toho". Pokud budete zavřený v ateliéru, možná se fotkou jakž takž uživíte, ale nemáte šanci vyfotit to, čemu já říkám dobrá fotka.

A.cz: Proč vlastně fotíte?

Protože je to něco, k čemu nepotřebuju talent.

autor: Petra Jansová | 26. 3. 2014 8:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama