Mladík se pokusil zabít. Byl závislý na focení selfies

jaz
26. 3. 2014 8:20
Devatenáctiletý Brit se rozhodl ukončit svůj život poté, co dvěstěkrát vyfotil sám sebe a stále nebyl s výsledkem spokojený.
Foto: Danny Bowman / Facebook

Newcastle – Danny Bowman z Velké Británie je už více jak dva roky závislý na focení tzv. selfies, fotek sama sebe, které následně vystavuje na sociální síti.

Dokázal strávit i 10 hodin denně s iPhonem a napodobováním svého idola, herce Leonarda DiCapria.

Vše začalo v jeho šestnácti letech, kdy byl odmítnut v modelingové agentuře. Danny si začal připadat nedokonalý a ztrácel sebevědomí. Snažil se proto zachytit sám sebe a sdílel vše na Facebooku, kam mu přátelé psali své názory.

Dnes Danny nad závislostí vyhrává
Dnes Danny nad závislostí vyhrává | Video: YouTube

"Když jsem se tu noc vrátil domů, stál jsem před zrcadlem a fotil se. Nelíbilo se mi to, tak jsem dělal další a další. Než jsem si to uvědomil, udělal jsem jich kolem třiceti a pak jsem vymazal každou z nich," řekl v rozhovoru pro The Mirror.

Cesta na dno

Od té doby se to stupňovalo a Danny neodešel ráno do školy, aniž by nepořídil skoro 80 autoportrétů. Kvůli své závislosti tajně odcházel z vyučování a doma trávil noci focením se v koupelně. Zhoršující stav ho donutil opustit střední školu a vše vyvrcholilo v prosinci roku 2012, kdy se pokusil předávkovat prášky.

"Neustále jsem hledal tu perfektní selfie, a když jsem si to uvědomil, chtělo se mi umřít. Ztratil jsem svoje přátele, vzdělání, zdraví a skoro celý svůj život."

Nějakou dobu strávil v psychiatrické léčebně a samozřejmě jako každý závislý člověk přišel o předmět své závislosti. I bez mobilu ale stále myslí na to, jak by mohl vypadat na fotkách na sociální síti.

Teď je Danny Bowman, jak se říká, "čistý" už sedm měsíců a rozhodl se o svém příběhu a riziku, které skýtá život na internetu, povědět médiím.

Na tuto posedlost se již dnes mnozí odborníci dívají coby na duševní nemoc. Podobné závislosti spojené s moderními technologiemi ale stále nejsou oficiálně zařazeny do diagnostického a statistického manuálu duševních poruch.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy