Chytré telefony dělají z lidí asociály, varuje nová studie

ČTK ČTK
6. 5. 2014 7:00
Lidé si už nedokáží představit život bez chytrého telefonu. Průměrný uživatel ho zkontroluje i stopadesátkrát denně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York/Praha - Lidé jsou čím dál tím závislejší na mobilních telefonech. Podle nedávné analýzy, kterou citoval list The Washington Post, průměrný uživatel mobilu zkontroluje svůj telefon stopadesátkrát denně.

"Mobilní závislák" je definován jako někdo, kdo spustí aplikace telefonu více než šedesátkrát denně, což je desetkrát víc než průměrný uživatel chytrého telefonu.

Počet lidí závislých na mobilních telefonech rychle stoupá, a to je pro mnohé důvodem k obavám. Podle listu Psychology Today "mnoho lidí trpí úzkostí, pokud svůj mobil ztratí z dosahu byť jen na pár minut".

Strach z odloučení - nomofobie?!

Chytré telefony se pro nás staly tak důležité, že psychologové přišli s označením pro strach z odloučení od nich - nomofobie. List Psychology Today citoval celou řadu příznaků: Jste nervózní, kdykoli telefon nemáte u sebe. Neustále ho kontrolujete, jestli vám nepřišla nová zpráva a cítíte nutkání okamžitě reagovat. Jste na půl cesty do obchodu, uvědomíte si, že nemáte telefon a vrátíte se pro něj. Někteří lidé také trpí "fantomovou vibrací" - to je stav, kdy mají pocit, že jejich telefon v tichém režimu vibruje, ale přitom to není pravda.

A každý z nás už se nejspíš setkal s člověkem, který sedí přímo naproti nám, ale je tak ponořený do prohlížení Facebooku nebo posílání textovek kamarádům, že neslyší jediné slovo z toho, co mu říkáme.

S pomocí chytrých telefonů se tak dál izolujeme ve vakuu kybernetického prostoru a častěji komunikujeme s přáteli elektronicky než osobně.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy