Třiasedmdesátiletá paní Qiová odešla před časem do důchodu. Místo toho, aby se usadila doma a starala o své potomky, se však rozhodla cestovat po světě. Putování někdejší učitelky s batohem na zádech zaznamenalo velký ohlas na čínských sociálních sítích. Příběh baťůžkářky-důchodkyně přinesla britská BBC.
"Proč by se starší Číňané měli zabývat pouze domácími pracemi a dohlížet na své děti a vnoučata? Měli bychom mít své vlastní životy," říká Qiová ve videu zveřejněném na webu Miaopai. Bývalá učitelka podle svých slov cestovala celý svůj život. Navštívila nejen mnohé země v Evropě, ale také Severní Ameriku a kus Asie.
Ms. Qi, a retired teacher, took to the road as a backpacker instead of staying at home with her grandkids. Pear Video has made her popular online in China. https://t.co/NJgzK9C9AN pic.twitter.com/Qqs8dGlnbf
— Carl Benjaminsen (@CarlBenjaminsen) March 15, 2018
Ve videu, které podle BBC má více než jedenáct milionů zhlédnutí, popisuje, že přespává v hostelech a cestuje nejčastěji se studenty, aby ušetřila. Setkávání s mladými lidmi je podle ní jedna z nejdůležitějších součástí jejích cest. "Mluvím s nimi a mají mnoho neotřelých nápadů ke sdílení," nechala se slyšet Qiová.
Cestovatelka používá nové technologie i sociální sítě
Třiasedmdesátiletá žena aktivně využívá nové technologie. Pravidelně například hovoří prostřednictvím videochatu se svou dvaadevadesátiletou matkou. Využívá také sociální sítě, kde popisuje svoje zážitky, aby se o nich dozvěděly její děti i vnoučata. "Mám veřejný profil. A mám jej pět měsíců. Píšu všechno: svoje vzpomínky, inspiraci," popsala.
Příběh paní Qiové se setkal s velkým ohlasem na internetu. Uživatelé sociálních sítí například napsali, že je "okouzlující a její věk není podstatný". Někteří zase uvedli, že její příběh je donutil zamyslet se nad vlastní nezávislostí a svobodou.
"Proč čínští rodiče vždycky naléhají na svatbu a děti," ptá se jeden z uživatelů. Také ostatní přidali svůj názor na to, že nechtějí vstoupit do manželství a nechtějí děti, protože "jsou velmi svobodomyslní".
Nový život čínských důchodců
Video s paní Qiovou ale vzbudilo i další diskuzi, a sice o tom, jaká by měla být role starších lidí v čínských rodinách. V běžném životě žijí starší Číňané se svými dospělými dětmi a starají se o svá vnoučata, protože jejich rodiče tráví dlouhé hodiny v práci.
S prodlužujícím se věkem, ekonomickými reformami a nízkou porodností však Čína čelí krizi stárnutí. V roce 2050 bude více než čtvrtina obyvatel nejlidnatějšího státu světa starší 65 let.
Čínská vláda věří, že politika jednoho dítěte zamezila narození 400 milionů dalších dětí. Změna tohoto přístupu v roce 2016 však zvýšení počtu dětí nepomohla. Kromě toho čínské ženy mají potomky čím dál tím později.
Paní Qiová by se tak mohla stát novým příkladem toho, jak budou starší Číňané trávit svůj důchod.