Za dobrou a krásnou knihou do Holešovic. Je tu Knihex, přehlídka malých vydavatelů

Hana Slívová Hana Slívová
7. 12. 2017 7:00
Je libo zábavný a hezky graficky upravený dárek? Takové se dají sehnat 9. a 10. prosince v pražském Studiu Alta, kde se bude konat pátá zimní přehlídka malých nakladatelů Knihex. Své stánky s neotřelými knížkami a časopisy tu budou mít například Baobab, Běžíliška, Meander, Revolver Revue, Labyrint a desítky dalších značek. V plánu jsou i autorská čtená, autogramiády a výtvarné dílny pro děti. Knihex bude otevřený vždy od 10 do 20 hodin.
Začtěte se Knihexem. 9. a 10. 12. 2017 v pražské Altě.
Začtěte se Knihexem. 9. a 10. 12. 2017 v pražské Altě. | Foto: ČTK

Knihex 07½, jak zní celý název akce v pražském holešovickém Studiu Alta, chce zvýšit povědomí o malých a menších nakladatelích a jejich produkci, umožnit jim zpětnou vazbu od čtenářů a podpořit je k vydávání dalších knih. Čtenáři tu mohou naopak objevit nové světy. 

Ty dlouhodobě nabízí například nakladatelství Baobab či Meander, zaměřená na knihy pro děti a dospívající.

Zakládají si na chytrém obsahu i neotřelé autorské ilustraci od zavedených i mladých autorů, od Miroslava Šaška, Jiřího Šalamouna až například po talentovanou Alžbětu Skálovou. 

Mezi vystavujícími bude ale třeba ale i brněnský Host, Knihovna Václava Havla nebo Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

"Své" knížky tu představí obchod Take Take Take, který vede grafická designérka Nikola Klímová a ilustrátor Jindřich Janíček. Společně se podíleli například na výtvarné podobě knihy Praha temná a tajemná. 

Součástí Knihexu je i antikvární stánek, kam můžou lidé přinést knihy, které už nechtějí, a jiné zase získat.

V Altě bude k vyzkoušení knihvazačská nebo linorytová dílna, bude se tu číst z knih i hrát divadlo.

  • Kdo přijede na Knihex prezentovat své knížky a časopisy: Akropolis, Archiv výtvarného umění, AVU, Baobab, Běžíliška, Brody, Bylo nebylo, DharmaGaia, Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, GplusG, H+H Vyšehradská, Host, Institut umění - Divadelní ústav, Knihovna Václava Havla, KudlaWerkstatt, Labyrint, Lipnik, Lógr, Malvern, Maťa, Meander, Mot, NAMU, NaPoli, Národní filmový archiv, Nová beseda, Oikoymenh, OneHotBook, Paper Jam, Paseka, Poketo, Pop - Pap, ProCestu, Revolver Revue, Revue Prostor, Roe, Rubato, Runa, Sedmá generace - Hnutí Duha, 65. pole, Take Take Také, Triáda, Upupæpop, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Verzone, Vltavín, wo-men, Xaoxax či časopisy A2 a Lógr.

Ilustrátorka Tereza Říčanová ukáže dětem, jak se z papíru staví záchranná loď, Iva Baltaretu si zase s nejmenšími vyrobí diář. Vlaďka Šturmová z UMPRUM během hodiny a čtvrt všechny přítomné přenese při výrobě knížky do ilustrátorského, grafického i knihařského světa zároveň. 

Pro dospělé jsou připravená autorská čtení. Ze své knížky Zvíře jménem podzim bude číst ilustrátor a písničkář Jakub König, jenž se stejnojmenným hudebním projektem právě vydal první album. 

Lela Geislerová představí knižní podobu komiksu Zen žen, který vyrábí pro Respekt, a editor Petr Kroulík přečte z knihy o fanzinech Křičím: "To jsem já." Knížka vyšla u holešovického nakladatelství Page Five, jež se zaměřuje na literaturu o umění či designu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy