Recenze: Zvíře jménem Podzim vzkazuje, že temnotě se dá čelit jedině společně

Karel Veselý Karel Veselý
3. 11. 2017 7:00
Zvíře jménem Podzim je šestnáctičlenná "superskupina", již dal ze svých přátel - hudebníků dohromady písničkář Jakub König, známý jako Kittchen. Jméno projektu si spolu s ilustrací situace poznamenal před čtyřmi lety po procházce pražskou Stromovkou, kde ho přepadla "nečekaná úzkost, se kterou si vůbec nevěděl rady". Svoje pochybnosti, pocity i přání nyní formuluje s pomocí elektronického producenta Aid Kida, cellistky Terezie Kovalové či zpěvačky Marie Kieslowski na debutové indierockové desce, jejíž poselství je jasné: dnům požíraným tmou, s níž proniká do našich životů temnota, lze čelit jedině společně.
Zvíře jménem Podzim.

V roce 2011 si v Praze usazený českolipský hudebník Jakub König nasadil masku kuchaře z postapokalyptického světa a na svém webu začal zveřejňovat blogové zápisky a později i písničky pod jménem Kittchen.

Z frontmana indierockové skupiny Obří broskev, která se roky marně snažila prorazit mimo region, se stal sólový písničkář skrývající svoji identitu. Díky neobvyklé prezentaci i osobité kutilské estetice písniček rychle zaujal fanoušky i kritiku.

Industriálně-folkový debut Menu vydaný přes internet následovaly desky Radio (2013) a Kontakt (2015), které sbíraly nominace na hudební ceny. Košatější a rockovější aranže Kittchenovy poslední nahrávky jako kdyby už naznačovaly, že znovu touží po velkém zvuku regulérní kapely.

Vyústěním je eponymní deska kolektivu Zvíře jménem Podzim, do nějž König pozval spřátelené domácí muzikanty jako například elektronického producenta Aid Kida, cellistku Terezii Kovalovou (Calm Season) či zpěvačku Marii Kieslowski.

V Čechách hudebníci nejsou podobným obřím kolaboracím zrovna dvakrát nakloněni, každý si radši hlídá vlastní píseček. König/Kittchen chtěl tyto pořádky trochu narušit - na Zvířeti jménem Podzim se nakonec podílelo celkem šestnáct hudebníků a všichni by s kapelou měli vyjet i na chystané turné. Žádné posílání fragmentů e-maily, písně vznikaly na společných seancích. Už to je na Zvířeti pozoruhodné.

Řítíme se ke katastrofě

Podobně velké projekty jsou ošemetné a někdy se zdá, jako kdyby se Zvíře jménem Podzim snažilo do písní dostat co nejvíce nápadů, které na zkouškách vznikly. Deska pak působí maličko nesourodým dojmem.

Titulní píseň alba s klipem z natáčení.

Hned úvodní Volání s výraznými dechy zní jako úvod k nějaké úplně jiné desce - na zbytku alba už pak mají dechové nástroje minimální prostor.

Tři skladby (Kolíne, Andulko, Maruško) stojí na motivech z lidovek, proč si ale Zvíře občas vypůjčuje z folkloru, je trochu záhadou.

A když Neděle hořce rekapituluje rozchod, vypadá to trochu jako návrat ke Kittchenově desce Kontakt. Bombastické aranže ale introvertním textům ("Všichni se společně řítíme ke katastrofě. Všichni chceme bejt alespoň na chvilku šťastní.") spíše uškodí.

Naopak třeba Horizont skvěle pracuje s atmosférou a Černou se přes temný text rozvine v bezmála stadionovou hymnu, jež těží v refrénu ze zvuku velké kapely.

Energická Kolíne stojí na agresivním kytarovém riffu, připomínajícím The National Anthem od Radiohead, a naznačuje, že za texty desky je jakýsi detektivní příběh o mrtvé dívce nalezené u kolejí nedaleko zmíněného města.

Ten se ale v celé kráse nejspíše vyloupne až v knize, která bude desku provázet. I tady má posluchač pocit, jako kdyby album chtělo sdělit víc než to, co se mu skutečně říct daří.

Komunitou proti depresím

"Stýská se mi po písničkách, které jsem slýchal z rádia jako malej kluk. Písničky s nějakým příběhem, emocí, písničky s rozmáchlou aranží. Písničky, kterým rozumí moje babička, máma a kterým jsem rozuměl i já v těch svých devíti letech," vysvětloval König vloni u příležitosti představení svého projektu.

Slibované "přístupné a nekomplikované skladby" ale od Zvířete rozhodně nečekejte, výsledkem je spíše bohatě aranžovaný melancholický indie rock se špetkou elektroniky. Domácí mainstreamová rádia si desky nejspíše nevšimnou, ale smůla pro ně.

Zvíře jménem Podzim

Vydalo Indies, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Zvíře jménem Podzim je jedinečné ve vystižení nálad měsíců, které se na nás právě teď řítí. Písně skvěle zhudebňují období všemožných úzkostí a depresí, které jako zvíře číhají za rohy domů a napadají ty, již si nedají pozor.

Poselství téhle komunitní desky je vlastně úplně jednoznačné - dnům požíraným tmou, s níž proniká do našich životů temnota, lze čelit jedině společně. Sami totiž zvíře nikdy neporazíme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy