Navrch má klasická moderna. Na aukcích byly letos nejdražší obrazy Šímy či Toyen

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 12. 2018 13:38
Opakované prodeje děl Josefa Šímy, Toyen či Emila Filly letos dosáhly nejvyšších částek na českých aukcích výtvarných děl. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2018 by případný zájemce potřeboval téměř 177 milionů korun, spočítal server Artplus.cz, který se zabývá trhem s uměním. Prohlédněte si deset nejdražších děl, mezi nimiž jsou takřka výhradně práce klasické moderny.
Foto: 1. Art Consulting

Josef Šíma: ML, 36,18 milionu korun včetně aukční provize

Vydražila společnost 1. Art Consulting

Nejdražším dílem uplynulého roku v českých aukcích se stal obraz Josefa Šímy nazvaný ML.

Šíma jej namaloval roku 1927, kdy s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu neboli Vysoká hra. Jejich programové cíle byly v mnohém podobné surrealistickému hnutí a oba spolky po nějakou dobu pojily přátelské vztahy.

Vysokou hrou se v těchto dnech zabývá výstava Moravské galerie v Brně, která se příští rok v obměněné podobě přesune do pražské Valdštejnské jízdárny.

Dle odborníků Šímovy práce z období Vysoké hry tvoří uzavřený soubor. Často se na nich objevují vejce, obří krystaly, ženská torza, pahýly stromů a amorfní temně zelené skvrny. Karel Teige je přirovnával ke grafickým básním. V katalogu první výstavy skupiny Vysoká hra, která se uskutečnila roku 1929 v Paříži, má malba nazvaná ML pořadové číslo jedna a jako jediná z vystavených děl je zde reprodukována, připomíná server Artplus.cz.

Obraz už byl dražen před 14 lety, tehdy se prodal za sedm milionů korun a cena stačila na titul nejdražšího díla roku. Tou dobou také obrazy Františka Kupky stály ještě maximálně kolem pěti milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy