Tim Burton prochmurní Prahu svou morbidní radostí

Boris Hokr
Aktualizováno 27. 3. 2014 14:38
Výstava Tim Burton a jeho svět, kterou osobně slavný režisér zahájil, obsahuje na pět stovek exponátů z archivu Tima Burtona, z nichž 150 je prvně zpřístupněno veřejnosti.
Tim Burton se v Praze dobře baví. Zdá se.
Tim Burton se v Praze dobře baví. Zdá se. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský Dům U Kamenného zvonu se na několik měsíců mění v bránu do fantaskního světa melancholických i hravých příšerek a nepochopených vyvrženců. Výstava Tim Burton a jeho svět, kterou osobně slavný režisér zahájil, volně navazuje na projekt Muzea moderního umění v New Yorku z roku 2009, obsahuje na pět stovek exponátů z archivu Tima Burtona, z nichž 150 je prvně zpřístupněno veřejnosti.

Malíř pochmurných radostí

Tim Burton začínal svou filmovou kariéru u společnosti Disney, ale vzhledem k zálibě ve filmech studia Hammer či japonských monstrfilmech a obdivu k hororové ikoně Vincentu Priceovi bylo jasné, že zde dlouho nezůstane. Rozhodně ne v pozici řadového animátora (právě pro Disneyho natočil mimochodem v roce 2010 svůj největší hit – Alenku v říši divů).

„Však se na mě podívejte, hned je jasné, co mám asi tak rád,“ komentoval to žertovně ve čtvrtek v Praze.

Příležitost točit velké hrané filmy dostal u Warner Bros. Tak vznikla záhrobní komedie Beetlejuice i komiksové snímky Batman a Batman se vrací.

Počínaje těmito filmy se Burton v průběhu devadesátých let vypracoval na jednoho z nejzajímavějších tvůrců Hollywoodu. Jeho poznávacím znamením se staly nezaměnitelný, surreálný styl, souhra s umělci podobného cítění (od skladatele Dannyho Elfmana po herce Johnnyho Deppa) i v mezích mainstreamového vkusu stále ještě přijatelně obskurní (Ed Wood) či výstřední témata (Sweeney Todd). Na poli animovaných celovečerních snímků slavil dosud největší úspěchy s filmem Mrtvá nevěsta.

Burton je také producentem, podílí se na vzniku reklam a videoklipů. A také píše. Loni se u nás dočkala druhého vydání sbírka morbidní poezie Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy, začátkem týdne pak Argo vydalo knihu Můra noční, předvánoční (předloha pro animovaný snímek Noční můra před Vánocemi aka Ukradené Vánoce Tima Burtona). Především však nikdy nepřestal se svou výtvarnou činností.

„Proces tvoření, to je pro mě nejdůležitější. Neohlížím se moc zpátky, ani na své filmy se opakovaně nedívám. Stejně tak nejsem dobrý v adaptacích. O to více ale oceňuji nápaditost a nové inspirace," řekl Burton.

Jeho Pražané mu rozumí

Praha není jako místo, kde se můžeme s touto zásadní částí jeho tvorby seznámit, zvolena náhodou. „Filmová fázová animace zde má hluboce založené kořeny, přičemž právě Burtonovo zaujetí touto technikou stálo u zrodu jeho umělecké dráhy,“ říká kurátorka Jenny He. „Praha má skvělou energii, která inspiruje. A navíc si tu cení loutek,“ doplňuje sám Burton.

Tim Burton a jeho svět.
Tim Burton a jeho svět. | Foto: HN - Matej Slávik

V prostorách Domu U Kamenného zvonu se tak návštěvníci budou moci přesvědčit o šíři Burtonova záběru v originálním provedení a architektonickém řešení, které dává díky studiu Olgoj Chorchoj vyniknout české sklářské tradici. Ta našla uplatnění především při expozicích nejrůznějších loutek a skulptur. Výstavu doprovází tematická hudba, projekce režisérových filmů, tematické přednášky s odborníky i nejrůznější workshopy – například loutkářský.

Jednotlivé exponáty podrobně mapují proces Burtonovy tvorby. Stovky kreseb na papíře, plátně i sametu dokládají jeho nenapodobitelný styl, mistrovství ve vedení černobílé linky i cit pro výrazné barvy využité v pochmurných kompozicích. Návštěvník zde nalezne dílka vzniklá spontánně během cest, stejně jako předobrazy slavných filmových postav – od Jacka Skellingtona po Jokera z Burtonova Batmana.

Pestrá pochmurnost věčného dítěte

Setkáme s i s řadou odkazů na nejrůznější svátky a s nimi spojené činnosti, které byly pro mladého tvůrce jediným vystoupením z unifikovaného prostředí dětství. Na povrch však vystupuje především umělcova záliba v postavách vyděděnců plných melancholie, stejně jako v mísení prvků komedie a tragédie.

Tim Burton a jeho svět

Tim Burton a jeho svět
  • GHMP, Dům U Kamenného zvonu, Praha
  • 28. března až 3. srpna 2014
  • Otevřeno: út-ne 10:00-20:00
  • Kurátor: Jenny He
  • Vstupné: 190 korun

Řada jeho postav se vyznačuje groteskností, jsou zdůrazněny deformace a umělost odkazující k výtvorům doktora Frankensteina blahé paměti či zásvětí a posmrtnému životu. Tato morbidnost je však více než vyvážena hravostí a rozmařilým využíváním barev. Burton oslavuje schopnost i největších vyvrženců najít štěstí v sobě samém, „všedních“ činnostech a podobných bytostech.

Jeho hrdinové vytváří svět sám o sobě a přes všechnu „divnost“ ukazují, že skutečně divný je naopak šedivý svět bez radosti a posedlost normalitou. Hraní a oslava dětského pohledu na svět jsou leitmotivem Burtonovy tvorby.

Foto: Vojtěch Marek

Zajímavé budou pro fanoušky jistě i vystavené fotografie, pohledy do zákulisí natáčení a dokumentace nerealizovaných projektů. Možná největší poklady však skrývají sklepení. Tradiční gotika se zde pojí s gotikou burtonovskou, lomené oblouky osvětlené neonovými světly, zákoutí nabízí malý improvizovaný kinosál i čítárnu, to vše doplněno výraznými exponáty připomínajícími místo, kde byl v Noční můře před Vánocemi držen Santa...

Výsledný dojem je však především veselý. Hravost a optimistický pohled na svět jsou ostatně prvky, které Burton i kurátorka Jenny He rádi zvýrazňují. „Chceme, aby byli lidé šťastní. Uvědomuji se, že tradiční muzea a výstavy nejsou moc vstřícné, ale my bychom chtěli, aby zde vše lidi vítalo,“ tvrdí Burton.

O jeho slovech se návštěvníci expozice mohou přesvědčit do 3. srpna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy