Recenze: Frankenweenie se odmítá smířit se smrtí

Jan Gregor Jan Gregor
10. 1. 2013 11:39
Nový film Tima Burtona je niternou poctou oblíbeným hororům z dětství
Foto: Falcon

Recenze - Timovi Burtonovi se vyčítá, že v posledních letech už jen recykluje svou tradiční morbidně gotickou poetiku a nepřichází s ničím novým. Proto když vešlo ve známost, že se chystá natočit celovečerní verzi svého raného krátkometrážního debutu Frankenweenie, vypadalo to jako nahrávka na smeč všem zpochybňovačům jeho tvůrčí potence.

A přestože příběh samotářského chlapce Viktora, který oživí svého mrtvého psího kamaráda Sparkyho, není vykročením ze zavedených jistot, vrací se Burton do slušné formy. Po konvenčním 3D blockbusteru Alenka v říši divů a nepovedených Temných stínech natočil film, který je láskyplně vypiplaný do nejmenšího detailu a zároveň je hodně osobní.  

Foto: Falcon

Zpátky do minulosti

Černobílý loutkový film, natáčený okénkovou metodou stop-motion, by se dal považovat za pozdní příspěvek k leitmotivu předloňské sezony, která byla v podobě úspěšných filmů jako Hugo a jeho velký objev nebo Umělec ve znamení nostalgických vzpomínek na kinematografické dějiny. Zároveň je zcela zřejmé, že Burton do příběhu zakomponoval autobiografické motivy.

Ve filmu se objevují odkazy na japonské horory s příšerami, které malý Tim jako kluk upřímně zbožňoval. Hudba Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana ve vypjatějších momentech navozuje parodicky děsivou atmosféru a stejně jako svícení nebo úhly kamery odkazuje k expresionistickým hororům ze 30. až 50. let.

Viktor totiž ve spořádaném městečku New Holland, děsivě úhledné obci s pečlivě zastřiženými trávníky a živými ploty, způsobí apokalypsu menších rozměrů, když se jeho receptu na oživení na krchově odpočívajícího čtyřnohého přítele, spočívajícím ve využití energie z bouřkových blesků, zmocní parta nezodpovědných spolužáků ze školy.

Foto: Falcon

Frankenweenie už názvem odkazuje ke klasickému románu Mary Shelleyové o zrození umělého monstra, sám malý hlavní hrdina se jmenuje Frankenstein a jeho dívčí láska ze sousedství Elsa van Helsing nese příjmení slavného lovce upírů ze Stokerova Draculy. Zatímco ale Shelleyová varuje před důsledky vědeckých experimentů, Frankenweenee se vědy a jejích pokusů ovlivnit přirozený běh života zastává. Hlavně v osobě podivínského učitele pana Rzykruského, kterému Burton vtiskl rysy legendy hororových filmů a svého nejoblíbenějšího herce z dětství Vincenta Price.

Foto: Falcon

Jeho suché hlášky pronášené východoevropským akcentem Martinem Landauem patří k nejvtipnějším momentům filmu. Tenhle hlasatel neortodoxního přístupu ke vyučování sice musí vzdělávací ústav kvůli odporu úzkoprsých rodičů opustit, ale ještě předtím Viktorovi vštípí do hlavy poučku, že ani podezřelé experimenty nemohou dopadnout špatně, pokud do nich člověk vloží celé srdce.

Celý film se zkrátka stejně jako jeho malý hrdina odmítá smířit se smrtí. „Navždy zůstane v tvém srdci," utěšuje Viktora maminka po tragické Sparkyho nehodě. „Nechci ho ve svém srdci. Chci ho tady," odvětí Viktor. Burton se svými výtvarníky skvěle napodobil psí chůzi, mimiku a chování, takže se dá velmi lehce rozumět, co asi malý hrdina cítí k tomuto bezelstně oddanému podvraťákovi.

Navíc ve svém okolí Viktor nemá, s kým by si rozuměl. Burton tradičně charakterizuje své postavy pomocí groteskně pokřivené anatomie a na všech potenciálních kamarádech a kamarádkách ze školy si dal záležet. Od hrbáče přes tlusťocha po tupou blondýnu dávají dohromady skvadru, do níž zvídavý chlapec, natáčející si doma na osmičku pro sebe a pro rodiče variace na katastrofické horory, nemůže zapadnout.

Foto: Falcon

Viktorovo vykořenění nespočívá v nějakém vydělení z kolektivu nebo šikaně. Naopak si v partě loserovských vrstevníků na škole na malém městě nemůže najít sobě rovného kamaráda. „S Viktorem není nic špatného, má prostě jen svůj vlastní svět," brání svého syna před tatínkem empatická maminka.

Není těžké se domyslet, že příběh nudícího se inteligentního kluka, převyšujícího své okolí, je jedním z nejosobnějších Burtonových námětů, který v lecčem patří do podobného ranku filmů, jako byl Střihoruký Edward, který také vyprávěl o pocitech odcizení a jinakosti na malém městě.

Burton se prostě tematicky vrací na počátek své tvorby a přináší krásně udělanou pohádku s jednoduchým, odsýpajícím dějem a vypiplaným vizuálem. Možná by bylo kontraproduktivní po Burtonovi chtít, aby šel novou tvůrčí cestou, když celá jeho kariéra čerpá z rezervoáru vzpomínek na dětství a dospívání. Asi bude docela stačit, když se vyvaruje studiových zakázek, jako byla výše zmíněná adaptace Alenky, a věren svému instinktu (a přesvědčení pana učitele Rzykruského o potřebě „srdíčka") bude tvořit mile bizarní snímky pro celou rodinu s tak velkou vášní, jakou vložil do Frankenweenieho.

Frankenweenee: Domácí mazlíček
Frankenweenee
Žánr: Dětský, Dobrodružný, Horor
Režie: Tim Burton
Obsazení: Winona Ryder, Catherine O'Hara, Atticus Shaffer, Martin Landau, Martin Short, Conchata Ferrell, Tom Kenny, Charlie Tahan, James Hiroyuki Liao
Délka: 87 min
Premiéra ČR: 03.01.2013
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy