"Autoři se v instalacích připravených speciálně pro prostory galerie zabývají aktuálními tématy, která rezonují společností: únavou z přepracování, relativitou pokroku v podobě vynálezů nových technologií nebo vztahem a souzněním člověka s přírodou," nastiňuje ředitel galerie František Zachoval.
Hlavní výstava nazvaná Aqva představuje výběr více než 20 děl z celoživotní tvorby čtyřiasedmdesátiletého výtvarníka a performera Miloše Šejna, od 60. let minulého století po současnost. Spojuje je zájem o vodu, respektive životní prostředí.
Šejn vytváří konceptuální umění, od dětství se zajímal o přírodu a ornitologii. Začínal tím, že během putování divočinou fotografoval, kreslil, sbíral a popisoval své poznatky. "Zájem o výtvarnou práci a zájem o věci přírody u mě vždy tvořily jednotu," řekl pro Paměť národa.
Vystudoval dějiny umění a estetiku, jako třetí obor si přidal malířství. Od roku 1977, kdy byla jeho první výstava z ideologických důvodů předčasně ukončena, až do sametové revoluce pracoval v depozitáři královéhradecké galerie.
Roku 1984 se zúčastnil výstavy Možnosti dotyku, kterou v rokycanském protiatomovém krytu inicioval kurátor Jindřich Chalupecký. Šejn tam představil mimo jiné kresby ohněm, které tvořil v jeskyni na pohoří Velká Fatra.
V letech 1990 až 2011 pak vedl intermediální ateliér na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl jmenován profesorem malířství, dále učil ve francouzském Aix-en-Provance, nizozemském Haagu nebo Vídni.
Kromě děl Miloše Šejna královéhradecká galerie zahájila přehlídku umělce Jiřího Pitrmuce. Ten do svých instalací zakomponoval i díla sochaře Ladislava Zívra z galerijní sbírky. Ve výstavním sále zvaném Černá kostka jsou pak k vidění práce Terezy Velíkové.
"Galerie na projektech spolupracovala s kurátorkou Vjerou Borozan či kritičkou umění Silvií Šeborovu. Výstavy se konají ve čtvrtém patře, kde si návštěvníci mohou vychutnat také jeden z nejkrásnějších pohledů na město," dodává ředitel Zachoval.
Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. Od roku 2008 má ve své správě také dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu, což je cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko barokního Kuksu na Trutnovsku.