Praha - Po skupině Ztohoven a jejich simulaci jaderného výbuchu možná stane její zakládající člen Roman Týc před soudem i za svou sólovou akci.
Policie dokončila vyšetřování a navrhuje obžalovat pražského výtvarníka z dnes už proslulé art-guerily za to, že loni v dubnu vyměnil v Praze zhruba padesát skel na semaforech pro chodce.
Většinou v centru města: počínaje místem u Národního divadla přes Karlův most, křižovatku u Rudolfina až po Letnou.
Čtěte také: Pirátský semafor má nového majitele Čtěte také: Kupte si invalidu z přepadeného semaforu Čtěte také: Semafory získaly cenu v Rakousku |
Skla vyměnil ve dne, za plného provozu, občas za nevědomé asistence městské policie, oblečen v červených montérkách, štafle nosil přes rameno.
Stojící nebo kráčející panáčky zaměnil za figurky, které se chovají přece jen trochu méně uvědoměle. Variant bylo dvanáct mezi nimi pijan, holčička, ukřižovanec, povaleč, oběšenec nebo jednonohý invalida.
"Štvalo mě, jak jsou panáčci na semaforech toporní, nudní, smutní," vysvětlil tehdy. Na polici prý odmítl vypovídat a možné obvinění vnímá jako klepnutí přes prsty.
Jedno ze skel vydražilo v internetové aukci a Roman Týc dostal za svou streetartovou akci hlavní diváckou cenu na vídeňské přehlídce sidewalkCINEMA.
Policie to prozměnu ocenila návrhem na obvinění z trestných činů krádeže a poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. V případě odsouzení mu hrozí pokuta nebo trest odnětí svobody až na tři roky.
Čtěte také: Shrnutí "jaderné" kauzy Ztohoven