Za jaderný hřib jdou Ztohoven k soudu. Píše to i CNN

rw, jm
3. 1. 2008 21:11
Členům umělecké skupiny hrozí až tříleté tresty
Foto: Ztohoven

Praha - Za svůj čin dostali na sklonku roku 2007 cenu Národní galerie. Teď už vědí, že za něj mohou sklidit i tříletý žalář. Šest členů umělecké skupiny Ztohoven, která v polovině loňského roku pirátsky pronikla do vysílání České televize, půjde brzy před soud.

Státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Trutnově proti nim sepsal obžalobu - podle něj šířili poplašnou zprávu a spáchali trestný čin. "Očekávám, že termín hlavního líčení stanoví soud ještě v průběhu ledna. Je to ale jen odhad," sdělil státní zástupce Dušan Ondráček.

Obvinění a nakonec i obžaloba podle něj čeká i posledního, sedmého člena Ztohoven. Ten dosud dlouhodobě pobýval v cizině.

"Podle mých informací se ale už vrátil , proto i on bude v nejbližší době obžalován. Souzen bude vzhledem ke zmíněnému zpoždění zřejmě odděleně," uvedl státní zástupce.

Zpráva se dostala  mezi Top stories na titulní straně serveru CNN.  I světoví čtenáři tak vědí, že šíření poplašné zprávy se skupina měla dopustit, když pirátsky odvysílala v pořadu Panorama simulovaný jaderný výbuch - a spustila tím největší poprask kolem výtvarného umění posledních let.

Větší, než když členové Ztohoven "upravili" neonové srdce Jiřího Davida vztyčené na Pražském hradě - tehdy z něj udělali otazník.

Byl rok 2003 a byla to jejich první akce. V tomtéž roce stačili ještě během jediné noci překrýt 750 citylightů v metru jako ilegální kampaň na ilegální výstavu Znásilněný podvědomí a vymyslet napadení televizního vysílání. Několik měsíců hledala způsob a potom přímo v terénu nejslabší místo. Pak se nápad dostal k ledu.

Vrátila se k němu až po čtyřech letech. Hřib byl v tu dobu připraven na mix už dva roky, ale o konkrétním obraze v obraze se ještě diskutovalo. Nápady byly různé: od pornografie přes nápis Hollywood po Krakonoše.

Podkrkonošská obec Černý Důl byla daná. Šlo o jediné volně přístupné místo, kde bylo možné se relativně bez problémů napojit na kameru. Skupina se do vysílání nabourala dvakrát, nejdřív pustila zkušebně jen lehké strobo. Poprvé její členové lezli ke kameře po tubusu budovy.

Až uvnitř zjistili, že je všude otevřeno. První pokus o odvysílání výbuchu se nezdařil, ještě v noci se rozhodli, že druhý proběhne hned následující den. Kdyby se nepovedl ani ten, šel by nápad zase k ledu - ale to už nebylo třeba.

Skupina svou akcí Mediální realita chtěla upozornit na manipulovatelnost médií, přihlásila se k ní odkazem na své webové stránky už na obrazovce.

Mělo to také zabránit případné panice. Její členové věděli, že jejich nacionále má policie k dispozici z akce na Pražském hradě, nepoužívali rukavice, moc se nesnažili maskovat stopy.


Záznam jejich činu, který nevyvolal paniku, ani nezpůsobil nevratné ztráty, obletěl svět. Zapsal se do historie české kriminalistiky i výtvarného umění. Je z něj fenomén.

Najdete ho na googlu i v anglické verzi wikkipedie. Stal se - bez vědomí skupiny - předmětem reklamní kampaně i vítězným projektem prvního ročníku Ceny Národní galerie.

Teď stojí sedm obviněných členů skupiny mezi procesem a oceněním. Do soutěže se sami nepřihlásili, cenu sami nepřevzali. Galerii, která cenu stanovila jako nákupní, vlastně ani nemají fyzicky co prodat. Peníze, ať už od kohokoli, nemají.

Přestože finance za první místo dává bezpečnostní společnost Securitas, což je vzhledem k okolnostem pikantní, média operují její nepřijatelností s ohledem na společnost ČEZ, která figuruje v názvu ocenění. Skupina Ztohoven už si za to vysloužila tzv. "despekt" časopisu Respekt.

Takové odsouzení zní přinejmenším divně od redakce týdeníku, jehož provoz podporuje majitel OKD Zdeněk Bakala. Jednoho z nejmocnějších mužů v této zemi mezi "mocné" zřejmě nepočítá. Jen pro informaci, tu "správnou" Cenu Jindřicha Chalupeckého v minulosti sponzoroval tabákový koncern Philip Morris.

ČT zase ve svých tiskových zprávách pro změnu určuje, co je a není umění. To se dá vnímat jedině při vědomí toho, že za ni umělci začali vysílat. Zábavná schizofrenie se završuje tím, že veřejnoprávní ČT žaluje skupinu za čin, za který ji státní NG oceňuje.

A Ztohoven? Nedělají vůbec nic. Nevyjadřují se ani pro média. Jen dál pracují na filmu, který o celé věci vzniká. Nestaví se ani za Milana Knížáka, ani za Jiřího Davida, který je asi nejvýraznější osobností na druhé straně barikády.

Zajímavé je, že členové skupiny představují široký průřez spektrem uměleckých oborů i ateliérů - jsou tam jak žáci jednoho, tak druhého pána. A evidentně zase udělají jen to, co budou chtít. Stačí si počkat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy