Obraz Číslo 21 od Marka Rothka stál v aukci miliardu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 11. 2014 12:18
Plátno Číslo 21 z roku 1951 se zatím nikdy nedražilo, vystaveno bylo poprvé v roce 1952 na newyorské přehlídce moderních amerických malířů.
Obraz Marka Rothka v akční síni Sotheby´s.
Obraz Marka Rothka v akční síni Sotheby´s. | Foto: Reuters

New York - Na aukci síně Sotheby´s se v úterý v New Yorku prodalo rozzářené plátno s názvem Číslo 21 (Červená, hnědá, černá a oranžová) malíře Marka Rothka za 45 milionů dolarů (995 milionů korun). Druhý den dražby děl současných a poválečných umělců se v Sotheby´s prodala plátna za 344 milionů dolarů (7,6 miliardy korun).

Mark Rothko: Číslo 21 (Červená, hnědá, černá a oranžová).
Mark Rothko: Číslo 21 (Červená, hnědá, černá a oranžová). | Foto: Aktuálně.cz

Američan ruského původu Rothko zemřel v roce 1970 a jeho práce Číslo 21 se prodávala z majetku mecenášů Pierra a Sao Schlumbergerových, kteří toto plátno získali přímo od umělce. Oba do konce svých životů patřili ke kulturní smetánce v New Yorku i Paříži, pomohli financovat restaurační práce ve Versailles a byli patrony mnoha muzeí včetně pařížského Centra Pompidou.

Plátno Číslo 21 z roku 1951 se zatím nikdy nedražilo, vystaveno bylo poprvé v roce 1952 na newyorské přehlídce moderních amerických malířů. Počítalo se, že v Sotheby´s by mohlo být prodáno až za 50 milionů dolarů.

Dalším úspěchem úterní aukce byl obraz Prapor Jaspera Johnse, který se vydražil až 36 milionů dolarů. Ten na rozdíl od Rothkova obrazu vynesl mnohem víc, než původně očekávaných 15 až 20 milionů.

Mezi hity úterního prodeje byly také obrazy Andyho Warhola. Portrét Elizabeth Taylorové z roku 1963 se vydražil za 31,5 milionu dolarů, Autoportrét za 11,3 milionu a ztvárnění Brigitte Bardotové za 11,6 milionu dolarů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy