Poničil Rothkovo plátno, prý ale není vandal

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 10. 2012 15:10
Britská policie zadržela muže podezřelého z poničení malířova obrazu
Fotografie poničeného obrazu se objevila na Twitteru
Fotografie poničeného obrazu se objevila na Twitteru | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - K odpovědnosti za poškození obrazu amerického malíře Marka Rothka v londýnské galerii Tate Modern se v pondělí přihlásil muž, který tvrdí, že se jmenuje Vladimir Umanets, pochází z Ruska, je zakladatelem směru zvaného yellowismus a není vandal. Muž byl v úterý zatčen britskou policie a předveden k výslechu.

Svědkové uvedli, že v neděli 7. října odpoledne do pravého dolního rohu Rothkova plátna z roku 1958 Black on Maroon (Černá na kaštanové) načmáral černou barvou graffiti. Známá galerie byla po incidentu krátce uzavřena.

I když barva z graffiti stekla, zůstal viditelný nápis Vladimir Umanets, ´12, a potential piece of yellowism (V.M. ´12, potenciální dílo yellowismu). 26letý Rus prý počítal s tím, že bude zatčen, ale současně se domnívá, že jeho zásah ještě zvýšil hodnotu Rothkova plátna.

Vladimir Umanets v telefonickém rozhovoru s některými britskými médii řekl, že je autorem nápisu, ale nepovažuje se za vandala, ani se nechce proslavit. Chtěl prý především upoutat pozornost na yellowism. "Bylo to umělecké prohlášení," prohlásil Umanets s tím, že by se jeho čin určitě líbil Marcelu Duchampovi, slavnému francouzskému umělci, který v roce 1917 šokoval tím, že vystavil převrácený pisoár pod názvem Fontána.

Rothko, který zemřel v roce 1970, proslul rozměrnými abstraktními obrazy s velkými barevnými plochami. Je považován za jednoho z klíčových umělců 20. století a jeho díla se prodávají za desítky milionů dolarů. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 21 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy