Londýn - K odpovědnosti za poškození obrazu amerického malíře Marka Rothka v londýnské galerii Tate Modern se v pondělí přihlásil muž, který tvrdí, že se jmenuje Vladimir Umanets, pochází z Ruska, je zakladatelem směru zvaného yellowismus a není vandal. Muž byl v úterý zatčen britskou policie a předveden k výslechu.
Svědkové uvedli, že v neděli 7. října odpoledne do pravého dolního rohu Rothkova plátna z roku 1958 Black on Maroon (Černá na kaštanové) načmáral černou barvou graffiti. Známá galerie byla po incidentu krátce uzavřena.
I když barva z graffiti stekla, zůstal viditelný nápis Vladimir Umanets, ´12, a potential piece of yellowism (V.M. ´12, potenciální dílo yellowismu). 26letý Rus prý počítal s tím, že bude zatčen, ale současně se domnívá, že jeho zásah ještě zvýšil hodnotu Rothkova plátna.
Vladimir Umanets v telefonickém rozhovoru s některými britskými médii řekl, že je autorem nápisu, ale nepovažuje se za vandala, ani se nechce proslavit. Chtěl prý především upoutat pozornost na yellowism. "Bylo to umělecké prohlášení," prohlásil Umanets s tím, že by se jeho čin určitě líbil Marcelu Duchampovi, slavnému francouzskému umělci, který v roce 1917 šokoval tím, že vystavil převrácený pisoár pod názvem Fontána.
Rothko, který zemřel v roce 1970, proslul rozměrnými abstraktními obrazy s velkými barevnými plochami. Je považován za jednoho z klíčových umělců 20. století a jeho díla se prodávají za desítky milionů dolarů.