Nový rekord. Mark Rothko stál kupce 1,67 miliardy korun

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 5. 2012 13:34
Abstraktní malba Oranžová, červená a žlutá drží aukční rekord v současném umění

New York - Na úterní aukci umění v síni Christie's padlo hned několik nových rekordů. Bezesporu největším úspěchem byl prodej obrazu od Marka Rothka s názvem Oranžová, červená a žlutá, jehož cena skončila na neuvěřitelných 87 milionech dolarů, v přepočtu 1, 67 miliardy korun. Abstraktní malba se tak stala nejvýše vydraženým dílem s datem vzniku po druhé světové válce.

Až do úterní aukce držel rekord ve vydražené ceně poválečného uměleckého díla Triptych britského malíře Francise Bacona, který byl v roce 2008 vydražen za 86,3 milionu dolarů. Olej od Marka Rothka však nebyl jediným rekordmanem, na nečekané částky dosáhly i díla Gerharda Richtera, Jacksona Pollocka, Yvese Kleina a Alexandera Caldera.

Čtěte dále
Rekord. Neznámý kupec dal za Muncha dvě miliardy korun
Za Kupkův obraz Tvar modré dal kupec přes 55 milionů
Potvrzeno: Katar má nejdražší umělecké dílo na světě

Celá aukce vynesla neskutečných 388,5 milionu dolarů (7,54 miliardy korun), což překonalo i předchozí odhady odborníků, kteří určili hodnotu dražených děl na celkem 236 až 330 milionů dolarů. "Bylo to fenomenální. Bylo to něco bezprecedentního," řekl Koji Inoun, specialista Christie's, který vedl aukci. "Prosazovali se zkušení i noví sběratelé," vysvětlil výjimečnost aukce Brett Gorvy, který v Christie's vede oddělení poválečného a moderního umění.

Série aukcí v New Yorku zakončí čtvrteční dražba poválečného a současného umění v Sotheby's. Tato aukční síň prodala minulý týden obraz Edvarda Muncha Výkřik za 120 milionů dolarů, což je největší částka zaplacená v aukci za obraz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy