Nová galerie v Brně zahájila provoz výstavou Dokoupilových bublinových obrazů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 10. 2021 10:48
Výstava uznávaného česko-německého výtvarníka Jiřího Georga Dokoupila v pátek zahájila provoz nové brněnské galerie současného umění. Kalina Gallery založená Romanem Kalinou sídlí ve Veselé ulici, v prostorách dříve využívaných výstavních síní Ars.

Kalina Gallery se zaměří na současné umění etablovaných i začínajících autorů. Na příští rok chystá přehlídky děl Vladimíra Kokolii, Aloise Mikulky nebo Vladimíra Skrepla. Ředitelem galerie a zároveň kurátorem Dokoupilovy výstavy je Vilém Kabzan.

Sedmašedesátiletý výtvarník vytváří různorodé dílo a vymýšlí inovativní malířské techniky. Brněnskou přehlídku tvoří jeho "bublinové" obrazy z posledních 30 let. Abstraktní obrazce vznikají praskáním mýdlových bublin s kovovými pigmenty nebo diamantovým prachem přímo na plátně.

"Netvořil jsem soustavně 30 let jenom bubliny. Do toho jsem třeba osm let tvořil úplně něco jiného, ale vždycky jsem se k nim vrátil. Bubliny pak ale byly nejtěžší, nejkomplikovanější," říká krnovský rodák Dokoupil.

Umělci, kteří dělají pořád totéž, jej nudí. Sám prý neusiloval o rozeznatelný rukopis, místo toho rozvíjí desítky různých cyklů vytvářených pestrými technikami. K jeho experimentům patří obrazy vzniklé prostřednictvím mateřského mléka, sazí ze svíček nebo spojování políčka filmu.

Dokoupil jako čtrnáctiletý emigroval s rodiči po srpnu 1968. Studoval a začínal vystavovat v Německu, kde se zařadil k uznávaným představitelům neoexpresionismu. Později navštěvoval kurzy v New Yorku, kde se dostal do okruhu progresivních autorů, setkal se s Andym Warholem, Julianem Schnabelem či Jean-Michelem Basquiatem.

V roce 1979 založil Dokoupil s několika umělci skupinu Mülhermer Freiheit. V jejich kolínském ateliéru se šestice označovaná jako Jungen Wilden (Mladí divoši) věnovala hledání současného uměleckého výrazu prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu v intenzivně barevných plátnech s tradičními náměty a také cestou překonávání minimalismu a konceptuálního umění.

Mezinárodní pozornost Dokoupil získal v roce 1982 na přehlídce Dokumenta v Kasselu. Později žil a pracoval v Madridu či na Kanárských ostrovech. V Česku jeho tvorbu uceleně představila přehlídka v pražském Rudolfinu roku 1996, o 14 let později měl retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo dnes uzavřeno kvůli patrně ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení.

Na aktuálních záběrech je vidět mnoho policejních aut v okolí sídla OSN. Před plotem u vstupu do objektu přechází podle videozáznamů muž sem a tam a patrně má přiložené ústí hlavně ke krku. Policie uvedla, že se s bělochem ve věku kolem 60 let snaží navázat dialog, uvedla agentura Reuters.

Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Incident podle nejnovějšího sdělení policie v tuto chvíli pro veřejnost nepředstavuje žádnou hrozbu.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž převlečený za ninju napadl dvě francouzské policistky

Muž oblečený jako ninja dnes mečem napadl a zranil dvě policistky v západofrancouzském městě Cherbourg. Obě utrpěly lehká zranění. Útočníka postřelil třetí policista. Muž je ve vážném stavu v nemocnici, uvedla agentura AFP. Policie zatím vyloučila teroristický motiv.

Šestatřicetiletý útočník ukradl automobil, nad kterým následně ztratil kontrolu a způsobil dopravní nehodu. Poté zaútočil na dvě policistky, které kolem něj zrovna projížděly. Jednu zranil na obličeji a druhou na bradě. Útočníka třikrát postřelil další policista. Muže následně převezla do nemocnice v Caenu helikoptéra.

Státní zástupce Yves Le Clair uvedl, že zranění, které ženy utrpěly, jsou jen povrchová. Útočník podle něj neměl žádný teroristický motiv. Incident na Twitteru potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy