Zemřela významná sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová, bylo jí 95 let

ČTK ČTK
8. 4. 2020 20:42
Ve věku 95 let zemřela významná sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová. Její úmrtí ve středu potvrdil František Lufinka, starosta Železného Brodu na Jablonecku, kde se výtvarnice narodila a prožila tam celý život. Podrobnosti k úmrtí rodina sdělovat nechce, dodal. Brychtová s manželem Stanislavem Libenským tvořili světově uznávaný sklářský tým.
Sklářka a sochařka Jaroslava Brychtová.
Sklářka a sochařka Jaroslava Brychtová. | Foto: ČTK

Brychtová se narodila 18. července 1924 v Železném Brodu, prakticky celý život zůstala městu věrná a žila v domě, který postavil její otec, pražský sochař Jaroslav Brychta. Ten patřil k zakladatelům železnobrodské sklářské průmyslovky a s oblibou vyráběl nejrůznější skleněné figurky. Brychtová ale na jeho škole nestudovala, absolvovala gymnázium v Turnově.

Sklu přesto neunikla. Už za studií na pražské Akademii výtvarných umění si začala pohrávat s tavenými skleněnými reliéfy. Když se vrátila do Železného brodu, založila v tamní sklárně oddělení taveného skla.

Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová: Prostupy, Skrz neskrz, 1987
Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová: Prostupy, Skrz neskrz, 1987 | Foto: Gabriel Urbánek

Od roku 1957 začala spolupracovat se Stanislavem Libenským, který byl v té době ředitelem železnobrodské sklářské školy. Už o rok později se dočkali prvního ocenění na Expo 58. Společně pak léta tvořili autorské plastiky i díla pro architekturu.

Většina jejich prací je v zahraničí, Liberečané ale znají jejich Spad meteoritů v budově horského hotelu a vysílače Ještěd, vytvořila také vitráž Pták s třešní pro kavárnu secesního libereckého hotelu Zlatý Lev. Po Libenského smrti v roce 2002 Brychtová sklo opustila, naposledy dělala okna pro hradní kapli brněnského Špilberku a dvě plastiky.

"Bez Stanislava to nejde, byla jsem zvyklá dělat ve dvou. Bez něj už to není ono," řekla při svých 90. narozeninách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy