Zemřela významná sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová, bylo jí 95 let

ČTK ČTK
8. 4. 2020 20:42
Ve věku 95 let zemřela významná sklářská výtvarnice Jaroslava Brychtová. Její úmrtí ve středu potvrdil František Lufinka, starosta Železného Brodu na Jablonecku, kde se výtvarnice narodila a prožila tam celý život. Podrobnosti k úmrtí rodina sdělovat nechce, dodal. Brychtová s manželem Stanislavem Libenským tvořili světově uznávaný sklářský tým.
Sklářka a sochařka Jaroslava Brychtová.
Sklářka a sochařka Jaroslava Brychtová. | Foto: ČTK

Brychtová se narodila 18. července 1924 v Železném Brodu, prakticky celý život zůstala městu věrná a žila v domě, který postavil její otec, pražský sochař Jaroslav Brychta. Ten patřil k zakladatelům železnobrodské sklářské průmyslovky a s oblibou vyráběl nejrůznější skleněné figurky. Brychtová ale na jeho škole nestudovala, absolvovala gymnázium v Turnově.

Sklu přesto neunikla. Už za studií na pražské Akademii výtvarných umění si začala pohrávat s tavenými skleněnými reliéfy. Když se vrátila do Železného brodu, založila v tamní sklárně oddělení taveného skla.

Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová: Prostupy, Skrz neskrz, 1987
Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová: Prostupy, Skrz neskrz, 1987 | Foto: Gabriel Urbánek

Od roku 1957 začala spolupracovat se Stanislavem Libenským, který byl v té době ředitelem železnobrodské sklářské školy. Už o rok později se dočkali prvního ocenění na Expo 58. Společně pak léta tvořili autorské plastiky i díla pro architekturu.

Většina jejich prací je v zahraničí, Liberečané ale znají jejich Spad meteoritů v budově horského hotelu a vysílače Ještěd, vytvořila také vitráž Pták s třešní pro kavárnu secesního libereckého hotelu Zlatý Lev. Po Libenského smrti v roce 2002 Brychtová sklo opustila, naposledy dělala okna pro hradní kapli brněnského Špilberku a dvě plastiky.

"Bez Stanislava to nejde, byla jsem zvyklá dělat ve dvou. Bez něj už to není ono," řekla při svých 90. narozeninách.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy