Praha - Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích vystavuje od čtvrtka díla letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého a zároveň laureátů dosavadních 20 ročníků. Expozice zabraly velkou část holešovického centra, díla jsou ve výstavních sálech, na terase i na věži.
Výstavy Finalisté 2010 a Laureáti 1990-2009 doplňuje ještě expozice Archiv Chalupecký věnovaná osobnosti, po níž je soutěž a pořadající společnost pojmenována. V tomto roce by se Jindřich Chalupecký dožil 100 let, od jeho smrti uplynulo 20 let.
Chalupářské oslavy "narušil" jen vítěz z roku 2004 Ján Mančuška. Odmítl se zúčastnit retrospektivy laureátů kvůli nesouhlasu s koncepcí centra DOX, které loni vystavilo Entropu Davida Černého. Tu Mančuška nepovažuje za umění.
Černý coby laureát z roku 2000 má navíc na aktuální výstavě další díla - nad budovou se otáčí obrovská červená lebka, dole na dvoře leží na zemi figuríny mrtvol čerstvě zastřelených gangsterů, těhotné ženy a dítěte. Ze zbraně gangstera se kouří, ženě se hýbe břicho, zranění a umírající sténají.
Čtěte také: Chalupecký vyhlašuje nový ročník a rekapituluje Cenu Jindry Chalupeckýho má letos literát Jiří Skála Chalupeckého cenu dostalo Pět svázaných chlapů Chalupeckého cenu má vtipná Eva Koťátková |
Do dvacátého prvního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého bylo nominováno či přihlášeno celkem 80 výtvarníků a skupin, nejvíce v dosavadní historii. Vítěž soutěže pro umělce do 35 let bude vyhlášen 23. listopadu, dramaturgii večera má na starosti Michal Pěchouček.
Porota rozhodne mezi finalisty Václavem Magidem, Jakubem Matuškou, Alicí Nikitinovou a dvojicemi Vasil Artamonov - Alexej Kljujkov a David Böhm - Jiří Franta. Zdůvodnění poroty k výběru letrošních kandidátů najdete zde.
Ceně bylo v posledních letech vyčítáno, že prosazuje nová média a konceptualisty, což pro mnohé potvrdilo loňské vítězství Jiřího Skály, jenž de facto "jen" vystavil v galerii své texty (autorovu současnou práci od příštího týdne představí Galerie Václava Špály).
Letos je výběr poroty širší: převažuje inspirace graffiti a street artem, ale objevují se tu i malíři, případně autoři, kteří tyto vlivy kombinují. Potvrdil se ale další trend - působení uměleckých dvojic a skupin.
Vasil Artamonov (1980) a Alexej Kljujkov (1983) se narodili v Rusku, ale od dětství žijí v České republice. Reagují na impulzy z minulosti, inspiruje je futurismus a suprematismus. Odkazují rovněž na politické otázky, zejména na vývoj v postsovětském bloku.
Druhá z dvojic David Böhm (1982) a Jiří Franta (1978) se mezi finalisty probojovala už podruhé. Jejich společné projekty jsou inspirované street artem a graffiti.
V případě Václava Magida (1979) porota ocenila konceptuální kvality jeho práce a schopnost propojovat souvislosti. Jakub Matuška (1981) porotu zaujal kombinováním přístupů street artu a monumentálního malířství.
Alice Nikitinová (1979) vytváří svými díly abstraktní svět, maluje obrazy a instaluje objekty.
Podle ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenky Lindaurové letošní výběr dokazuje i i to, že se do soutěže hlásí čím dál mladší autoři, zatímco dříve to byli spíš umělci přibližující se k hranici oněch 35 let. Oceňování se podle ní vůbec v posledních 20 letech proměnilo a zásadní vliv na to mělo zapojení zahraničních porotců po roce 2001.
Společnost Jindřicha Chalupeckého založili před dvěma desítkami let Theodor Pištěk, Václav Havel a Jiří Kolář. Laureát získá padesát tisíc korun na další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu.
Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, ocenění má řada umělců, kteří dnes patří k české špičce. K výročí založení Společnosti Jindřicha Chalupeckého se připravuje i rozhlasový a filmový dokument.