Malíř Raffael zemřel na nemoc podobnou covidu-19. Lékařům tajil návštěvy milenek

ČTK ČTK
25. 7. 2020 14:49
Italský malíř Raffael Santi zemřel v důsledku "choroby koronavirového typu". Že za ledových nocí tajně navštěvoval milenky, ani za horečnatých stavů neřekl lékařům. Ti mu tak mylně pouštěli žilou. Uvádí to nová studie, která je zasvěcena mistrovi renesance, píše agentura AFP.
Raffaelův autoportrét z let 1506 až 1508.
Raffaelův autoportrét z let 1506 až 1508. | Foto: Gallerie degli Uffizi

Lidový mýtus praví, že malíř, jehož 500. výročí úmrtí si svět letos připomněl, zemřel roku 1520 v pouhých 37 letech na syfilis. Experti se shodují, že podlehl infekčnímu onemocnění.

Horečku, která skolila plodného výtvarníka a architekta, léčili nejlepší lékaři v Římě. Raffaelovi je poslal papež v obavách, že přijde o svého nedocenitelného umělce, uvádí historik lékařství Michele Augusto Riva.

Podle italského malíře Giorgia Vasariho (1511-1574), který napsal životopisy nejlepších malířů, sochařů a architektů, Raffael opomněl říci lékařům, že často za studených nocí navštěvoval milenky. "Tehdy byla v březnu hodně zima a je velmi pravděpodobné, že chytil zápal plic," tvrdí Riva.

Lékaři diagnostikovali horečku vyvolanou přemírou "tělesných šťáv" či krve. Raffaelovi pouštěli žilou a nasazovali mu pijavice. To smrtelně oslabilo umělce, který s Michelangelem a Leonardem da Vincim patří ke třem předním mistrům renesance.

Raffaelovi se dostalo grandiózního pohřbu ve Vatikánu. Jeho ostatky leží v římském Pantheonu, po celý letošní rok hrobku zdobí rudá růže. "Lékaři tehdy už věděli, jaká jsou rizika pouštění žilou při léčbě infekčních nemocí, ale postupovali na základě špatných informací," vysvětluje Riva, který studii vedl se třemi kolegy z Univerzity Milano-Bicocca.

"Raffaelovu smrt zavinila chyba lékařů a jeho vlastní chyba, když věrně nevypověděl, co dělal," řekl Riva. "Podle toho, co je nám známo, zemřel Raffael na plicní chorobu velmi podobnou covidu-19," zdůrazňuje.

Soudobé popisy malířovy smrti říkají, že nemoc trvala dva týdny. Raffael stihl dát do pořádku své záležitosti, vyzpovídat se z hříchů a přijmout poslední pomazání, uvádí studie. Podle vědců šlo o prudkou nemoc charakterizovanou vysokou a trvalou horečkou.

"Pohlavně přenosná infekce, jako je kapavka a syfilis, nemohla vysvětlovat inkubační dobu. Výrazný projev infekční žloutenky by nemohl být možný bez zežloutnutí a dalších známek jaterního selhání. Také v té době v Římě nebyla hlášena žádná epidemie tyfu nebo moru," upřesňuje studie.

Bez ohledu na svůj krátký život Raffael vytvořil mnoho mistrovských děl, z nichž většina se nalézá ve Vatikánu. Muzea mají několik sálů plných jeho fresek. Tyto sály nazývané Raffaelovy síně dokončili po jeho smrti žáci a jsou z Vatikánských muzeí nejpopulárnější.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy