Podcast Petra Viziny: Papuáncům by nás Čechů bylo líto. Nemáme náčelníka

Petr Vizina Petr Vizina
22. 7. 2020 18:00
S výtvarníky Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem o cestách za kmenem lidojedů, touze po civilizaci a plastových výrobcích z Číny.

Náčelník papuánského kmene, téměř nahý stařec, vybírá dárky vnoučatům v samoobsluze mezi plastovými výlisky nádobí a hraček z Číny. Na dalším snímku je shluk mužů a žen téhož kmene kolem fotografie Václava Havla. Na videu běží záznam rozhovoru, který Papuánci vedli s astronautem na vesmírné stanici ISS.

Kontrasty podobné tomu, jako by se mezi lovci mamutů někdo procházel s mobilním telefonem, jsou momentálně k vidění v pražské galerii Dox. Výstava nazvaná Ultrasupernatural dokumentuje pokračování více než dvacetiletého vztahu českých výtvarníků Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina s papuánským kmenem Yali Mek.

Podcast a Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem si můžete poslechnout zde:

Dvojice umělců od konce devadesátých let podnikla celkem jedenáct cest na Západní Papuu a Papuu Novou Guineu. "Nejezdíme za domorodci jako do nějakého safari, v němž žijí lidé jako v době kamenné. Sledujeme, jak postupuje globalizace. Vystoupili jsme prvně z vojenského letadla a viděli nahé lidi, jak přicházejí na trh obchodovat. Každý chce civilizaci, mít se lépe a žít déle. Je to nejen portrét Papuánců, ale i náš. Podobně když u nás padla železná opona, také jsme toužili rozjet se do Evropy, cestovat a studovat," říkají Šlapetová s Rittsteinem.

Jejich zatím poslední cesta - a také aktuální výstava v Doxu - se snaží nalézt odpovědi na otázku Papuánců, co je umění a kdo je umělec. "Ukazovali jsme jim kouzla, která se v umění dají vidět," vysvětluje Šlapetová. "Předvedli jsme jim třeba kouzlo, jakým je záznam obrazu nebo sochařství. Oni neumějí číst perspektivu, to pro ně bylo zásadní překvapení. Jejich zkušenost s obrazem byl pohled na vlastní odraz ve vodě."

Když je Papuánci požádali, aby představili náčelníka Čechů, přivezli jim Šlapetová s Rittsteinem fotografii Václava Havla. Bylo to nedlouho poté, co mu skončilo poslední období v prezidentském úřadu. Dnes by taková prosba Papuánců šla vyplnit o dost hůře, domnívají se výtvarníci. "Vůdčí osobnosti, které by měly takový kredit jako Václav Havel, podle nás v Česku neexistují," říkají.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes výtvarníci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy