Podcast Petra Viziny: Papuáncům by nás Čechů bylo líto. Nemáme náčelníka

Petr Vizina Petr Vizina
22. 7. 2020 18:00
S výtvarníky Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem o cestách za kmenem lidojedů, touze po civilizaci a plastových výrobcích z Číny.

Náčelník papuánského kmene, téměř nahý stařec, vybírá dárky vnoučatům v samoobsluze mezi plastovými výlisky nádobí a hraček z Číny. Na dalším snímku je shluk mužů a žen téhož kmene kolem fotografie Václava Havla. Na videu běží záznam rozhovoru, který Papuánci vedli s astronautem na vesmírné stanici ISS.

Kontrasty podobné tomu, jako by se mezi lovci mamutů někdo procházel s mobilním telefonem, jsou momentálně k vidění v pražské galerii Dox. Výstava nazvaná Ultrasupernatural dokumentuje pokračování více než dvacetiletého vztahu českých výtvarníků Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina s papuánským kmenem Yali Mek.

Podcast a Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem si můžete poslechnout zde:

Dvojice umělců od konce devadesátých let podnikla celkem jedenáct cest na Západní Papuu a Papuu Novou Guineu. "Nejezdíme za domorodci jako do nějakého safari, v němž žijí lidé jako v době kamenné. Sledujeme, jak postupuje globalizace. Vystoupili jsme prvně z vojenského letadla a viděli nahé lidi, jak přicházejí na trh obchodovat. Každý chce civilizaci, mít se lépe a žít déle. Je to nejen portrét Papuánců, ale i náš. Podobně když u nás padla železná opona, také jsme toužili rozjet se do Evropy, cestovat a studovat," říkají Šlapetová s Rittsteinem.

Jejich zatím poslední cesta - a také aktuální výstava v Doxu - se snaží nalézt odpovědi na otázku Papuánců, co je umění a kdo je umělec. "Ukazovali jsme jim kouzla, která se v umění dají vidět," vysvětluje Šlapetová. "Předvedli jsme jim třeba kouzlo, jakým je záznam obrazu nebo sochařství. Oni neumějí číst perspektivu, to pro ně bylo zásadní překvapení. Jejich zkušenost s obrazem byl pohled na vlastní odraz ve vodě."

Když je Papuánci požádali, aby představili náčelníka Čechů, přivezli jim Šlapetová s Rittsteinem fotografii Václava Havla. Bylo to nedlouho poté, co mu skončilo poslední období v prezidentském úřadu. Dnes by taková prosba Papuánců šla vyplnit o dost hůře, domnívají se výtvarníci. "Vůdčí osobnosti, které by měly takový kredit jako Václav Havel, podle nás v Česku neexistují," říkají.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes výtvarníci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy