Stát koupí Reynkův statek v Petrkově, rodině za něj zaplatí 18 milionů korun

ČTK ČTK
23. 7. 2020 12:15
Stát koupí statek básníka a grafika Bohuslava Reynka v Petrkově, kde vznikne kulturní centrum. Rodina za nemovitost dostane 18 milionů korun. Ve čtvrtek to oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Petrkov navštívil s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Zámek Petrkov vznikl z původní tvrze z let 1630 a 1750.
Zámek Petrkov vznikl z původní tvrze z let 1630 a 1750. | Foto: ČTK

Petrkovský areál by podle Zaorálka měl přejít do vlastnictví státu ještě letos, převezme ho Památník národního písemnictví.

Vnučka Bohuslava Reynka Veronika Reynková říká, že s prodejem za tuto cenu souhlasí. "Jsem moc ráda, že to takhle dopadlo. Vlastně to byl můj původní záměr. Když už to musím prodat, tak aby ten celý objekt zůstal otevřený lidem," vysvětluje.

Záměr odkupu petrkovského statku podpořil také Babiš. "Myslím, že tady budeme schopni vytvořit skutečně nové centrum kultury," řekl premiér. Zároveň podotkl, že s rekonstrukcí areálu budou spojené významné investice.

"Já věřím, že stát je schopen se o to důstojně postarat, uděláme pro to všechno," doplňuje Zaorálek. Na finanční stránce věci už se prý domluvil s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO).

Podrobný návrh na využití petrkovského statku podle ministra kultury teprve vznikne. "Máme určitou představu, jak bychom začali, a pak by byl čas připravit projekt, který by byl daleko rozsáhlejší," uvádí Zaorálek.

Podle ředitele Památníku národního písemnictví Zdeňka Freislebena by se Petrkov neměl stát památníkem. "Byli bychom rádi, aby to bylo spíš místo střetávání, určitých spojnic, ať je to výtvarné umění, nebo literatura," argumentuje.

V petrkovském domě žil a tvořil básník, grafik a překladatel Reynek (1892 až 1971) s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou. Bydleli tu i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří. V roce 2014 oba krátce po sobě zemřeli, nemovitost přešla na jejich potomky.

Podle petice Zachraňte Petrkov! by dům měl sloužit jako připomínka Reynkova díla i jeho blízkých a souputníků, kteří sem jezdili. Petice na webu od začátku května nasbírala přes 1900 podpisů.

Někdejší jednopatrový zámeček je památkově chráněný od roku 2009. K budově přiléhá park a hospodářská stavení. Součástí prodejní nabídky jsou lesy, pole a dva rybníky. Celkem jde o 92 198 metrů čtverečních plochy. V přízemí zámečku se nacházejí dva dvoupokojové byty, které nyní využívají majitelé.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy