Kupka, Filla a Čína vládnou rekordnímu trhu s uměním

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 1. 2013 15:26
Trh s uměním byl v roce 2012 v Česku rekordní

Praha - Rekordní byl v tuzemsku uplynulý rok z hlediska trhu s uměním. "Sběratelé a investoři na aukcích utratili víc než v kterémkoliv jednotlivém roce v minulosti, i když celkové statistiky ještě zpracováváme," sdělila šéfredaktorka odborného portálu Artplus.cz Marcela Chmelařová. Podrobnou analýzu trhu s uměním portál vydává vždy v únoru.

Nejdražší díla aukcí v roce 2012

1. František Kupka: Tvar modré
55,75 milionu korun

2. František Kupka: Úsměv O
20,25 milionu korun

3. Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin
16,2 milionu

4. Emil Filla: Hlava muže v cylindru
16 milionů korun

5. Emil Filla: Ležící žena
15,2 milionu korun

6. František Kupka: Apoteóza Heleny
15 milionů korun

7. Emil Filla: Tři Grácie
14,6 milionu korun

8. Toyen: Potápěč
13 milionů korun

9. Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino)
9,7 milionu korun

10. Čchi Paj-š`: Glycína a včelky
7,5 milionu korun

Rok 2012 na českých aukcích patřil rekordu Františka Kupky, dílům Emila Filly a čínskému umění. Ke koupi deseti nejdražších děl roku by případný zájemce potřeboval přes 200 milionů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky.

Nejdražším dílem roku se stal Kupkův obraz Tvar modré, který byl na jaře na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 55,75 milionu korun (i s aukční přirážkou kupec zaplatil 57,42 milionu). Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo českého umění nejen v České republice, ale i na světovém trhu.

"Dosažená cena byla překvapením, vzhledem k vzácnosti Kupkových abstraktních obrazů i vynikající provenienci díla má však svou logiku," komentuje výsledek šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. "Nový majitel obraz získal v přepočtu za téměř 1,9 milionu liber, což je o 300 tisíc víc, než byl předchozí, rok starý Kupkův rekord. Tvar modré je přitom mnohem významnějším dílem," dodává Skřivánek.

V desítce nejdražších děl uplynulého roku jsou ještě dva další Kupkovy obrazy: Apoteóza Heleny z roku 1906 a Úsměv O z let 1933 až 1951. Obraz Apoteóza Heleny mohou zájemci nyní vidět na výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě, jde totiž o jedno z děl, jimiž se malíř prezentoval na pařížských salonech.

Další stálicí v desítce nejdražších děl roku je Emil Filla, jemuž v minulých dvou letech patřily nejvyšší příčky. Za více než milion korun se podle statistik Artplus.cz v uplynulém roce prodalo 14 malířových děl. "Aukcemi ročně projde několik desítek Fillových obrazů a kreseb, a potenciální kupci si tak mohou snadno udělat představu o cenách. Filla je vnímán jako investiční jistota a je zajímavý nejen pro tradiční sběratele, ale i pro lidi, kteří umění nakupují jen v rámci diverzifikace svého investičního portfolia," vysvětluje Chmelařová.

Čtěte také
Picassův obraz se v New Yorku vydražil za 827 milionů
Clapton dal do aukce Richtera. Prodal se za 660 milionů
Nový rekord. Mark Rothko stál kupce 1,67 miliardy korun
Za Kupkův obraz Tvar modré dal kupec přes 55 milionů
Rekord. Neznámý kupec dal za Muncha dvě miliardy korun

Dvě příčky v první desítce patří dílům čínského umění. Vedle obrazu mistra moderní tušové malby Čchi Paj-š'e, jehož svitek se v první desítce objevil již v roce 2011, jde o středověkou bronzovou sochu buddhistické světice Kuan-jin, která byla na listopadové aukci brněnské společnosti Zezula vydražena za 16,2 milionu korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 19,11 milionu. Vysoké ceny za díla čínského umění jsou fenoménem posledních tří let. Díky intenzivním česko-čínským kulturním vztahům v 50. letech se v tuzemsku dochovala řada kvalitních děl předních malířů z té doby, kteří se nyní těší velkému zájmu čínských sběratelů. Na prosincové aukci Galerie Arcimboldo se například 55 děl čínského umění prodalo dohromady za více než 65 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy