Clapton dal do aukce Richtera. Prodal se za 660 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 10. 2012 18:08
V Sotheby´s vydražili malbu současného umělce za rekordní cenu
Foto: SZ.de

Londýn - Abstraktní malba německého umělce Gerharda Richtera se při páteční dražbě síně Sotheby's prodala za 34,2 miliony dolarů (660 milionů korun). Jde o rekord při prodeji díla žijícího umělce.

Plátno Abstraktes Bild (809-4) z roku 1994 dal do prodeje kytarista Eric Clapton. Kupec, jehož jméno síň nezveřejnila, ho získal po pětiminutové dražbě, která vyvolala bouřlivý aplaus. Očekávalo se, že Richterův olej bude prodán maximálně za 19 milionů dolarů.

Čtěte také
Lidice mají obraz za 8 milionů eur. Místní ho ale odmítají
Nový rekord. Mark Rothko stál kupce 1,67 miliardy korun
Z Gerharda Richtera udělali v Tate moc velkou primadonu
Koons, Hirst, Rothko. Katar nakupuje ve velkém

Dosavadní rekord byl starý dva roky: v roce 2010 se v New Yorku prodal obraz Flag Jaspera Johnse za 28,6 milionu dolarů (552 milionů korun).

Ředitel aukční síně Sotheby's Alex Branczik k pátečnímu prodeji řekl, že "historickou dražbu umožnila kombinace výjimečného původu a nadstandardní kvality nádherného díla slibného umělce".

Richter patří k žádaným umělcům; v květnu se jeden z jeho obrazů v New Yorku prodal za 21,8 milionu dolarů. Clapton koupil Abstraktes Bild (809-4) spolu s dalšími dvěma plátny v dražbě u Sotheby's v roce 2001. Za všechna tři díla tehdy zaplatil 3,4 milionu dolarů.

Osmdesátník Richter tvoří pět desítek let. Maluje abstraktní i fotograficky realistická plátna, ale také fotografuje a tvoří ze skla. Jeho práce patří k nejdráže prodávaným na trhu se současným uměním.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy