Jiří Suchý on-line: Stále věřím, že Semafor neskončí

Jitka Gráfová
7. 5. 2008 18:30
Ředitel legendární scény napsal satiru o grantech
Jiří Suchý při online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz
Jiří Suchý při online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli novému grantovému systému se řada pražských divadel dostala do potíží a hrozí jim zánik. Jedním z ohrožených je i Semafor, legenda nejen šedesátých let.

"Nejsme divadlo pro nejširší publikum -  a právě taková jsou ve světě podporovaná, protože jsou považovaná za důležitá pro vývoj divadla vůbec," uvedl v on-line rozhovoru Jiří Suchý, šéf divadla a halvní protagonista.


Milan Richter
Milan Richter | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Pranýřovaný radní Richter on-line: Nebudu ustupovat

Jeho divadlo se ale přiřadilo k dalším ohroženým subjektům, jako je Celetná, Kašpar, Archa, Galerie Futura a festival Tanec Praha.

Suchý je ale optimista a věří, že Semafor přežije. "Privátní scénou jsem se stal na doporučení magistrátu, který mi slíbil, že se o nás bude starat i nadále. Kdybych věděl, že to nehodlá splnit, nikdy bych je neposlechnul a privátním divadlem bychom se nestali," napsal.

Stejně jako další pražské scény se také Semafor přidal k petiční akci Za Prahu kulturní. Ta kromě urychleného řešení situace požaduje zrušení plošné dotace na vstupenku, pozastavení "nepřipravené transformaci divadel" a odvolání radního pro kulturu Milana Richtera.

"Richter je stupnice: zemětřesení, a pak radní na pražské radnici. Pro zajímavost: radní se kterým jsem zakládal své první divadlo Na Zábradlí, se rovněž jmenoval Richter, jako ten, který nás možná dnes zlikviduje," odpověděl čtenářům Aktuálně.cz.

Grantové politce se divadlo bude věnovat i novém kabaretu Děti kapitána Granta."Právě v něm se chceme zasmát na konto grantové politiky magistrátu," říká Suchý, který tento kus napsal za týden.

Čtrnáct dní ho teď budou zkoušet a premiéra je 14. května.  Inscenace prý bude levná; drahou si teď nemůžou dovolit.

Ačkoliv je Semafor průkopníkem divadla malých forem, před několika lety vycítil, že zájem publika o tento druh umění upadá, a obrátil se k "divadlu středních forem".

"Bohužel, Děti kapitána Granta jsou návratem k divadlu malých forem - z nutnosti. Oproti předchozím letům poloviční grant jsme dosud nedostali. Až nám přijde na účet, sotva zaplatíme dluhy," zopakoval Suchý.

Odpovědi Jiřího Suchého čtěte zde:

Odpovězeno: 07. 05. | 13:17Autor: hanah

Otázka: Pane Suchý,podle jakých kritérií byste přiděloval dotace Vy, v jaké výši a co by mělo být rozhodující pro jejich poskytování. Děkuji

Jiří Suchý: Nechal bych to na zodpovědných činitelích, kteří by brali v úvahu, co pro pražskou kulturu které divadlo znamená, pak bych granty rozdělil rozdělil, ale jakékoliv snížení grantů bych hlavně anoncoval dopředu, aby si postižené divadlo mohlo podle nových možností upravit svůj repertoár případně zmenšit soubor atd. Když se to udělá ze dne na den a peníze se nakonec neposkytnou vůbec (čekáme na ně už čtvrtý měsíc), znamená to likvidaci.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:18Autor: Otázka

Otázka: Pane Suchý,co je Richter?...to je nějáká stupnice?...děkuji za odpověď.

Jiří Suchý: Ano je to stupnice zemětřesení, a pak radní na pražské radnici. Pro zajímavost: radní se kterým jsem zakládal své první divadlo Na Zábrádlí, se rovněž jmenoval Richter, jako ten, který nás možná dnes zlikviduje.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:19Autor: Jiří

Otázka: Pane Suchý, kde berete sílu v tomto dnešním binci ještě furt něco rozumného dělat?

Jiří Suchý: Já ji neberu, já ji mám. Už jsem od přírody takto uzpůsoben.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:21Autor: Ivan

Otázka: Nechápu proč by se mělo divadlo Semafor a další podobná divadla dotovat z našich společných peněz. Pokud si není schopno vydělat a není o něj zájem, má smůlu a zanikne. Zanikne i DJC na Žižkově, až odejdou dva jeho hlavní protagonisté, zaniknou i další. To je život! Nebo máte jiný názor?

Jiří Suchý: Z našich společných peněz se dotují třeba železnice a vlakem jsem jel třikrát v životě. Dotují se z nich i reprezentační fondy, oslavy, recepce na které se v životě nedostanete, ale přispíváte na ně. K nám do divadla můžete, budete vítán.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:22Autor: Pavel Jirků

Otázka: Dobrý den, nebylo by lepší snížit daně a neposkytovat dotace? Z ušetřených daní by mohli diváci kteří mají zájem o představení platit vyšší vstupné. Myslím, že je nemorální, aby lidé co nechodí do divadel přispívali na jejich provoz formou daní. Já chodím a rád zapl. za kvalitu semaforu i vyšší vstu

Jiří Suchý: Přečtěte si prosím moji předcházející odpověď.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:23Autor: Čenda

Otázka: Dobrý den pane Suchý. Kdo by měl o prospěšnosti divadelní scény rozhodovat. Odborníci, nebo lidi, kteří svůj zájem projeví koupi lístku.

Jiří Suchý: Oba.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:24Autor: Fanek

Otázka: Ač nejsem divadelní typ, Semaforu by byla škoda...

Jiří Suchý: Přijďte se k nám podívat třeba Lysistratu a možná, že se z vás stane divadelní typ. Několik takových případů se totiž stalo.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:25Autor: Martin

Otázka: Dobrý den,
jsem přiznivec divadel, byť počet 96 na město jako je Praha je dost vysoký.Rozhodně nejsem stoupenec současné pražské politiky,uznávám i roli Semaforu v minulosti, ale nemyslíte si, že v současnosti a v této podobe je toto divadlo již přežitek, který už přeživá jen díky grantům?

Jiří Suchý: Já si to nemyslím, reakce publika mi dává za pravdu, vy si to myslíte a já váš názor beru v úvahu.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:27Autor: Bohuslav Hynek

Otázka: Pane Suchý,
není to tak, že komunisti vás sice utiskovali, ale podporovali, zatímco demokratům jste zcela ukradení?

Jiří Suchý: Částečně to tak bohužel je, ale pravda rovněž je, že komunisté mě nejen utiskovali, ale i ukládali o "bezživotí", kdyby tu byli ještě déle, nevím, jak bych dopadl...

Odpovězeno: 07. 05. | 13:28Autor: Ondřej Hudec

Otázka: Dobrý den. Fandím vám v tomto nesmyslném sporu. Toto se opravdu může dít snad jen u nás, v ČR. Vydržte, rozum musí zvítězit nad blbstvím a provinčním uvažováním. Držím vám palce!

Jiří Suchý: Děkuji, děkuji, děkuji

Odpovězeno: 07. 05. | 13:28Autor: Protentokrát

Otázka: Pane Suchý, není v Praze nějaká hranice, jako ve filmu Kdyby tisíc klarinetů ? Stačilo by potom přejet hranici a radní Richter by se dotacemi mohl přetrhnout, že?

Jiří Suchý: Bohužel taková hranice není.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:29Autor: Petr 112

Otázka: Dobrý den,
Semafor je Vaší osobou jedičné divadlo, myslíte si že ani při plném hledišti a ceně vstupenky jako na jiné akce v Praze to dál nepůjde?
Neuvažujete o zdražení tak , aby vám vyšlel rozpočet?

Jiří Suchý: Bojím se, že zdražení by způsobilo, že ne každý by si mohl vstupenku dovolit. Co bychom získali zdražením, to by nám ubylo s počtem diváků.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:32Autor: Drobil

Otázka: Dobrý den. Pane Suchý kolik jste dostávali ročně od radnice na chod divadla. Ja bylo Vaše populární divadlo financováno před rokem 1989 ? Děkuji Drobil

Jiří Suchý: Před 1989 jsme byli součástí Pražského národního výboru, který nás provozoval, a financování šlo úplně mimo mě. Odevzdávali jsme tržbu a dostávali jsme plat. Nebylo to špatné. Dnes dostáváme od radnice 380 tisíc měsíčně, a k provozu divadla je zapotřebí při dnešní drahotě 1 090 000 korun.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:33Autor: miloš

Otázka: Pane Suchý, kterou politickou stranu jste volil/při posledních volbách do zastupitelstva a při posl.parlament.volbách/?

Jiří Suchý: To si nechám pro sebe. Ani na vás netlačím, abyste mi to řekl.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:33Autor: Martina

Otázka: Dobry den,
sama jsem tuto petici podepsala, drzim Vam palce a hlavne tento boj nevzdavejte. Je velmi smutne, ze se Praha rozhodla zvyhodnovat jen nektere divadla a nebude ji vadit zanik kvalitnich divadel jako je SEMAFOR nebo CELETNA.

Jiří Suchý: Díky za podpis i za ty palce.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:35Autor: gunn

Otázka: dobry den, nemyslite si, ze kroky radniho richtera ve vysledku velmi poskodi ODS - ze i mnozi jeji volici se nastvou? A jake jsou vase politicke preference, pokud se mohu ptat? jinka hodne zdravi a uspechu

Jiří Suchý: Myslím, že kroky radního Richtera ODS poškodí, to určitě, ale jestli velmi, to nevím. Se svými politickými preferencemi se zásadně nesvěřuji, promiňte mi to.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:36Autor: Pitrýsek

Otázka: Jestli jste cinkal klíči v roce 1989
je už asi jedno, ale zajímá mi koho jste
minule volil a koho zase budete volit s Melicharovou.
Jinak mám dojem, že vás zastihla neviditelná ruka trhu,která vše vyřeší.

Jiří Suchý: Opět: s politickými preferencemi se nesvěřuji. Neviditelná ruka trhu, je vůl.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:39Autor: Lena Nová

Otázka: Dobrý den. Co říkáte názoru, že divadelníci jsou také podnikatelé a že stát, který nedokáže pořádně zaplatit ani učitele, nemůže dotovat každé divadlo, které si zrovna herci zamanou provozovat. Nemyslíte, že je v Praze divadel stejně příliš mnoho?

Jiří Suchý: Počet divadel svědčí o kulturní vyspělosti národa, stejně jako počet vydávaných knih, počet výstav. Na snížení grantů mi vadí to, že přišlo neohlášeně, byl nám zastaven přítok peněz, nekteří herci už pět měsíců nedostali plat. Museli jsme se zadlužit. Tomu se dalo předejít, kdybychom rok dopředu věděli a mohli se připravit.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:41Autor: pavel

Otázka: muzete srovnat "kulturni sitaci" 60. let a dnesni doby? neni to proste davno za nami? zajima jeste lidi chodit na chytre veci?

Jiří Suchý: V 60. letech jsme byli tak trochu módní artikl, v 70. - 80. letech se k nám chodili lidé "nadýchat čerstvého vzduchu". Dnes k nám chodí diváci, kteří našli zalíbení v naší poetice, ale je pravda, že obecný vkus v tomto směru rapidně upadá.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:43Autor: Milan Šimáček, Praha 1

Otázka: Vážený pane Suchý, nepřijde Vám absurdní, že opravdový zánik Semaforu hrozí v této době? A co se, prosím, nachází v původním sále s mnoha slavnými autogramy? Přeji pevné zdraví a osvícené radní!

Jiří Suchý: Je to absurdní, ale je to tak. Nutno se s tím smířit. Původní sál zatím zeje prázdnotou, ale není není už vlastně ani sálem, je to vykotlaná hluboká jáma - jaké jsou s ní záměry, neznám.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:44Autor: Bubu v zubu

Otázka: Dobrý den. Proč si myslíte, že dosud platný - naprosto nepřehledný systém "ruka-ruku-meje" - byl lepší, než ten, co chce Richter? Já s ním souhlasím. Semaforu ovšem nepřeju nic zlého. Mějte se hezky.

Jiří Suchý: Zajímavé. Já říkám systém ruka-ruku-myje právě systému současnému, jak vidíte, každý máme na věc jiný pohled.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:49Autor: eva

Otázka: dobry den. chtela bych se zeptat, co vam, se v posledni dobe libilo nejen z parzske kultury. zajima me, co ctete, na jake chdote filmy. dekuji

Jiří Suchý: Goyovy přízraky, Obsluhoval jsem anglického krále, Musíme si pomáhat, britský film Kupec benátský. Poslední knihy, které jsem četl, byly od Ivana Diviše. Jeho poezie mě velmi zaujala.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:49Autor: karel

Otázka: divate se do budoucnosti lidtva s duverou?

Jiří Suchý: Spíše se zvědavostí.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:50Autor: stanislava volenska

Otázka: dobry den, co se vam libi z dnesni pop music?

Jiří Suchý: Věnuji se hlavně divadlu, pop music nesleduji. Ne že bych nechtěl, ale nezbývá mi na to čas.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:50Autor: David

Otázka: Pane Suchý, čím si vysvětlujete, že na důležitých postech jsou dodnes nevzdělanci a arogantní lidé typu Richter, Bém, Topolánek?

Jiří Suchý: Myslím si, že je to přírodní úkaz.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:51Autor: Jindra

Otázka: dobry den co si myslite o panu richterovi a jeho odsácké politice?

Jiří Suchý: Moc mi nesedí, ale vnímám ji.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:52Autor: trovotný

Otázka: dobrý den, všimnul jsem si, že se ve vyšich vlasech začaly tvořit tzv. kouty.. jelikož trpím obdobným problémem, napadlo mne se vás coby herce s informacemi pozeptat, jak proti jevu onomu bojovat a co proti tomu podnikáte vy?

Jiří Suchý: Já proti tomu nepodnikám nic, a být vámi nechal bych to tak...

Odpovězeno: 07. 05. | 13:55Autor: neurol23

Otázka: Dotace jsou obecne spatna vec a tento pripad neni vyjimkou. Pokud se nektera divadla nedokazi uzivit bez dotaci, pak evidentne jejich navstevnici o kulturu dostatecne nestoji. Nevidim duvod, proc by kdokoli mel nedobrovolne dotovat kulturu nekomu jinemu.

Jiří Suchý: Za posledních dvacet let jsem jel třikrát vlakem, nevím, proč bych ze svých daní měl dotovat železnice. Ať se dotují sami, jenomže jsem občan tohoto státu a tak nedobrovolně dotuji i plavecké stadiony, ač jsem neplavec. Tak to všude na světě chodí.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:55Autor: Tomas Jerela

Otázka: Dobry den pane Suchy, jste vyborne divadlo, bohuzel dnesni lide neberou divadlo jako pred lety a tim padem se to nekde muselo podepsat, jsem z Kyjova a bohuzel je nas tu malo na to aby se tu divadelni nebo napr. jazzova kulutura vyzila tak jako bych ja a jiste a dalsi lide uzili. Preji hodne zdaru.

Jiří Suchý: Děkuji a přeji, aby se situace na kyjovsku zlepšila.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:58Autor: [email protected]

Otázka: Pane Suchý, nevzdávejte to!Bohužel se dnes podporuje škvár (muzikály apod.-nechápu) a na kvalitní umění nezbývá.Je to ostuda.Moc ráda k vám do divadla chodím.Nešlo by hrát vícekrát denně,aby se dotace na vstupenku navýšily?

Jiří Suchý: Určitě hrát víckrát denně by šlo, jde o to, jestli by tam někdo víckrát denně chodil. Ale neodsuzujte všechny muzikály - Bídníci, Jesus Chris Superstar a některé další byly výborné.

Odpovězeno: 07. 05. | 13:59Autor: jana

Otázka: Dobry den, zajímá přoc jste se rozhodli znovuobnovit neuspesnou hru?

Jiří Suchý: Inspirovala mě k tomu skutečnost, že písničky z této hry jsou velmi úspěšné na scéně Národního divadla, a tak jsem ji trochu vylepšil a zkouším to s ní znova. Reakce publika je zatím čím dál více příznivější.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:00Autor: [email protected]

Otázka: Vážený pane,pokud budete mít problém s penězi ozvěte se na náš e-mail.
je třeba vydržet.Vše bude dobré.
e-mail: [email protected]

Jiří Suchý: Děkuji, zatím věříme, že přežijeme.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:03Autor: Nick

Otázka: Když si Semafor na sebe nevydělá, tak aby mohl samostatně existovat bez dotací ze strany státu a jeho existence je ohrožena, nemyslíte že je něco v Semaforu špatně zejména v managementu a marketingu?
(Dotace tomu víc a tomu méně jsou sice nespravedlivé, ale to snad není příčina ohrožení existence.)

Jiří Suchý: Na celém světě jsou divadla, která pro svou malou kapacitu na sebe nemohou vydělat, podporována.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:05Autor: neurol23

Otázka: Napsal jste: "Z našich společných peněz se dotují třeba železnice a vlakem jsem jel třikrát v životě. Dotují se z nich i reprezentační fondy, oslavy, recepce na které se v životě nedostanete, ale přispíváte na ně."

Vsechny tyto dotace jsou take spatne.

Jiří Suchý: Když nebude dotoval železnice, zkolabují. Nemocnice se bez dotací zhroutí. Když se nebude dotovat nic, bude tady hodně veselo, moc rád bych to viděl. Fungovat přestane všechno. Nebo si myslíte, že vyspělé státy, které dotují kulturu mnohem více než my, jsou řízeny hlupáky?

Odpovězeno: 07. 05. | 14:07Autor: Patejl

Otázka: Dobry den pane Suchy,
velmi si Vas vazim, nicmene muj nazor je ten, ze pokud uz se mesto rozhodne zivit si svou divadelni scenu..pak by melo jit jen o jednu jedinou. Zbytek pekne v privatnich rukou, bez dotaci . Koneckoncu, take by se Vam asi nezamlouvalo dotovat skorem stovku privatnich zelezni

Jiří Suchý: Privátní scénou jsem se stal na doporučení magistrátu, který mi slíbil, že se o nás bude starat i nadále. Kdybych veděl, že to nehodlá splnit, nikdy bych je neposlechnul a privátním divadlem bychom se nestali.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:10Autor: Antonín Duchoslav

Otázka: Dobrý den, kolik diváků chodí na vaše představení? a jakou máte kapacitu divadla?

Jiří Suchý: 174 míst, průměrná návštěvnost v letních měsících činí 71%, v zimních 97%. Nejsme divadlo pro nejširší publikum, a právě taková jsou ve světě podporovaná, protože jsou považovaná za důležitá pro vývoj divadla vůbec.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:10Autor: Ivan

Otázka: Tak já teda přijdu. Ale řekněte mi, proč už nejste v paláci u Stýblů, kam jsme za Vámi chodili? Ten prostor je snad stále prázdnej?

Jiří Suchý: Zeje tam obrovská díra, dvě patra pod zem. Nevím, co se s tím bude dělat, nebo zda s tím už někdo něco dělá.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:11Autor: Miki Dvořáček

Otázka: Pan Jiří Suchý se svým talentem a pílí dostal až do čítanek a zpěvníků.Jméno pana radního M. Richtera se dostane tak leda na zdi veřejných a hospodských záchodů,v lepším případě na stránky bulváru.Přeji SEMAFORU "zelenou".

Jiří Suchý: Děkuji děkuji děkuji

Odpovězeno: 07. 05. | 14:12Autor: Antonín Janák

Otázka: Pojďte k nám do Poděbrad - Divadlo na kovárně by potřebovalo impressaria, jakým jste Vy a - začíná lázeňská sezóna!

Jiří Suchý: V Poděbradech jsme nedávno hráli naše představení Život je náhoda v obnošený vestě, bylo to tam fajn. Ale bohužel divadlo máme v Praze.

Odpovězeno: 07. 05. | 14:15Autor: Sranda

Otázka: Pane Jiří Suchý,co si myslíte o Divadle Topolánek,ve kterém nám zavelel "Všichni běžte do prdele"???Děkuji za odborný názor.

Jiří Suchý: Pan Topolánek je sveřepý muž, být na jeho místě, pokusil bych se svou stranu reprezentovat trochu elegantnějším způsobem.

To je má poslední odpověď, a tak se loučím se všemi, kteří mi napsali, ať už to mysleli tak či tak. A zvu vás na náš zbrusu nový kabaret Děti kapitána Granta, kde se chceme zasmát na konto grantové politiky magistrátu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy