Divadla bojují s radním: Máme být veřejnou službou

Jitka Gráfová
11. 3. 2008 18:45
Transformaci za těchto podmínek nechceme, tvrdí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šest pražských divadel se brání: Nechceme zatím transformaci, není ještě dobře připravena. Radní na magistrátu si to nemyslí.

Divadla byla vyzvána k transformaci z příspěvkových organizací na jiný druh organizace k 1. lednu příštího roku. Pražské scény se proti tomu bouří a společnou řeč s radním pro kulturu Milanem Richterem zatím nenašla.

"Ze strany zřizovatele jsme vystaveni tlaku, který nás nutí jednat v rozporu s naším svědomím," uvedli v prohlášení ředitelé Divadla Na zábradlí, Divadla pod Palmovkou, Divadla v Dlouhé, Městských divadel pražských, Studia Ypsilon a Švandova divadla.

Čtěte také blog teatrologa Valdimíra Justa:
Mlhy na grantech/ Ohrazení grantové komise / 1.díl seriálu

Podle nich za vším stojí neochota radního Milana Richtera, aby se hlavní město stalo spoluzakladatelem nových obecně prospěšných společností.

Foto: Ludvík Hradilek

Hlavním zdrojem příjmů divadel se mají stát víceleté granty a vlastní zisky. "Grantový systém ve svých kritériích nedostatečně odlišuje kulturní instituce vykonávající veřejnou službu od soukromých podnikatelských subjektů," píše se v prohlášení.

Podle ředitelů to ohrožuje stávající instituci veřejné služby, protože je nutí vstoupit do tržního prostředí bez ohledu na jejich poslání.

Radní Richter se naopak domnívá, že transformace narovná podmínky pro všechny scény. Podle jeho slov bude mít město na granty asi 480 milionů korun, které rozdělí odborná komise.

"Nejde o to, že bychom neměli takové sály, takové herce, ale hlavně se odlišujeme dramatikou, na kterou komerční divadla nemohou stačit, a třeba je ani neuvedou, protože se jim ta investice nemusí vrátit," namítá šéf Palmovky Petr Kracik.

Spolu s ostatními zdůrazňuje, že není možné, aby transformovaná divadla vykonávala veřejnou kulturní službu a současně byla konkurenceschopná v rámci trhu s živým uměním.

"Nevidíme žádný rozumný důvod naše divadla živelně privatizovat. Nevidíme důvod,  proč by se jejich scény měly stát samostatnými podnikatelskými subjekty, proč by měly rozpouštět dlouhodobě budované soubory," řekli zástupci divadel.

S jejich námitkami souhlasí i dramatik Milan Uhde. "Rozvrátit zralý fungující soubor je škoda, kterou její pachatel neumí odhadnout. Pro mě jako pro autora z toho vyplývá, že napříště se svými hrami se nemám kam obrátit. Neumím psát pro velká divadla typu Národního a Vinohrad a jakou soudný dramatik nemůžu nabídnout svůj rukopis například Karlu Heřmánkovi."

Richter odmítá, že by transformace vedla k poklesu úrovně scén. "Činoherní klub, Archa a  Semafor ji mají za sebou a na tvorbě se to nijak nepodepsalo. Jsou příjemci víceletých grantů a sály mají plné."

Jan Schmidt
Jan Schmidt | Foto: Ludvík Hradilek

Ale například Archa se už tři měsíce potýká s finanční krizi a žije na dluh, protože Magistrát hlavního města vypsal loni grantová řízení s výrazným zpožděním.

"Když jsme město žádali o půjčku na překlenovací období, byla zamítnuta se slovy, že  nemůže předjímat rozhodnutí grantové komise - nyní tedy žijeme z rodinných úspor našich známých," říká šéf Archy Ondřej Hrab.

Důvodem zpoždění grantů byl mezinárodní soudní spor, který hrozil státu. Petr Kratochvíl, občan USA a spolumajitel divadla Ta Fantastika, v arbitrážní žalobě tvrdil, že Česko neochránilo jeho investici do divadla, které funguje jako obchodní společnost.

Obrátil se i na Evropský soudní dvůr a Evropskou komisi. Nakonec s ním ale ministr financí Kalousek uzavřel smír.

Jádrem sporu je právě fakt, že některá divadla už mají statut obchodní společností a Kratochvíl tvrdí, že pak mají mít všichni stejné podmínky.

Někdejší partner Lucie Bílé a známý příznivec ODS také chce, aby se počítalo s dotacemi na jednotlivé vstupenky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy