Divadelníci chtějí kvůli grantům hlavu radního Richtera

gra, eli
10. 4. 2008 12:10
Protestní akce vyvrcholí 24. dubna happeningem
Herci protestovali i proti transformaci divadel...
Herci protestovali i proti transformaci divadel... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Divadelníci stupňují protesty proti novému grantovému systému. Vyzvali veřejnost k podpisu petice a plánují i happening.

"Po vyhlášení kulturních grantů na tento rok je zřejmé, že nový pražský grantový systém snižováním příspěvků likviduje neziskové subjekty a zároveň podporuje podnikání v kultuře. Tedy že chudým bere a bohatým navyšuje zisk," píše se v prohlášení, které vybraná pražská divadla zaslala médiím.

Podle divadelníků veškeré pokusy o solidní jednání s představiteli města na toto téma selhaly.

Podporu teď hledají v petici Za Prahu kulturní, v ní vyzývají zastupitelstvo, aby projednalo pět bodů k přehodnocení grantového systému a k nápravě škod.

...nyní chtějí hlavu radního Richtera
...nyní chtějí hlavu radního Richtera | Foto: Ludvík Hradilek

"Já k tomu mohu říci asi toto: grantový systém byl drtivou většinou schválen v zastupitelstvu. Peníze rozdělovali odborníci, ne politici. Zastupitelstvo to akceptovalo a schválilo. Odbor kultury je jediný, kde došlo k navýšení grantů, v jiných resortech je letos méně peněz," říká radní pro kulturu Milan Richter z ODS.

Právě jeho odvolání žádají teď divadelníci spolu s hlavou předsedy Výboru pro kulturu a volný čas a Grantové komise Ondřeje Pechy. "Svými rozhodnutími destabilizovali pražské kulturní prostředí a ohrozili jeho další existenci a přirozený rozvoj," píše se v petici.

Čtěte také:
Praha rozdala peníze na kulturu. I komerčním divadlům 
Divadla bojují s radním: Máme být veřejnou službou
Petice: Petici najdete zde

V jednom z pěti bodů také chtějí, aby zastupitelstvo projednalo a  oddělilo podporu neziskového sektoru od případné podpory podnikání v kultuře a zrušilo plošnou dotaci na vstupenku.

Žádají také, aby zastupitelé definovali síť veřejných kulturních organizací, které pečují o kulturní dědictví i rozvoj umění, a do té doby pozastavili "nepřipravenou transformaci divadel".

Podle nich některým z nich hrozí v průběhu roku 2008 předčasné ukončení činnosti. Jsou to Semafor, Archa, Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Divadlo Alfred ve dvoře, Strašnické divadlo, Galerie kritiků, Galerie Futura, festivaly Tanec Praha, Dny evropského filmu, Maratón soudobé hudby nebo Festival současného umění Praha.

Divadelníci zároveň vyzývají veřejnost, aby petici podpořila. Podpisová akce vyvrcholí shromážděním občanů ve čtvrtek 24. dubna  v 8.30 na Mariánském náměstí před budovou radnice.

"Co si myslím o petici? Já to vnímám tak, že je to lobbistická skupina, která se snaží získat peníze z veřejného rozpočtu. Vůbec jim nejde o umění a kulturu, ale o peníze," reaguje Richter.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy