Co pojí Václava Havla s Jamesem Bondem

Jan Šprincl
20. 2. 2007 0:00
Praha - Z Národního divadla si pro novou hru Toma Stopparda Rock´n´roll dojeli přímo na její světovou premiéru do Londýna.

Hlas národovce asi hned dodá: A přivezli ji zpátky domů! Tom Stoppard se totiž před sedmdesáti lety narodil ve Zlíně jako Tomáš Strausser a jeho text konfrontuje marxismus v ideálech, jak si ho v Londýně představuje učitel Max, s tuhou pražskou praxí.

Ta byla a ve Stoppardově textu je dost strašlivější než všechna učení: soudy s Ivanem Jirousem, kapelou The Plastic People of the Universe, signatáři Charty 77 i Václavem Havlem ukazují pravou tvář diktatury proletariátu.

Foto: ND/Bohdan Holomníček a Eva Hrubá

Rock´n´roll měl za pozornosti londýnského tisku premiéru loni v červnu v Royal Court Theatre, kde se sešli Václav Havel s Mickem Jaggerem z Rolling Stones i bývalý generální tajemník NATO George Robertson s kapelníkem Plastiků Vratislavem Brabencem.

Musel to být veselý večírek a že hra o podivných individuích hrajících ještě divnější hudbu může fungovat i za kanálem, dokládá nedělní ocenění Rufuse Sewella. Za titulní roli Jana v Rock´n´rollu získal prestižní divadelní Cenu Laurence Oliviera.

Pražská premiéra hry se za účasti autora uskuteční ve čtvrtek. Režisérem českého Rock´n´rollu je Ivan Rajmont, který do role marxisty Maxe obsadil Aloise Švehlíka; jeho žáka Jana, vystřízlivělého z levicových ideálů, hraje David Prachař. Na jevišti historické budovy se také uvedou Miluše Šplechtová, Lucie Žáčková, Jan Hartl, Petra Špalková nebo Ondřej Pavelka.

Foto: ND/Bohdan Holomníček a Eva Hrubá

"Jsou to dvě a čtvrt hodiny polemiky," říká k Stoppardově převážně monologickému textu Rajmont, který do inscenace obsadil i kapelu The Plastic People of the Universe. "Lidi alespoň budou vidět a slyšet, o čem se mluví - chci, aby diváci Plastiky znali," dodává. Kmotři českého undergroundu představení zahájí (začnou pravidelně hrát už v 18:45), vystoupí v něm a nakonec ho i zakončí.

Rock´n´roll je textem, který v sobě nese veškerou podobu Stoppardova psaní: intelektuální hody okořeněné břitkým humorem, pro tentokrát zasazené do českých reálií. "V Anglii to fungovalo," vzpomíná na londýnskou premiéru Rajmont, "protože text je obecný - a my teď hlavně inscenujeme hru, která inteligentně reflektuje naše reálie."

Zatímco Max setrvává v Anglii na marxistických zásadách a je spokojeným salonním levičákem žijícím s manželkou, která je odbornicí na básnířku Sapfó, Jan musí se socialistickým zřízením bojovat dennodenně. Znamená to, že oblíbené rockové desky jsou pro něj nedostatkové zboží a svobodný názor luxusem. Jak autor v závěru hry, kdy se společně s Rolling Stones ocitneme na Stahově, trpce podotýká, mohlo by ale být i za svobody líp.

"Můj tehdejší zájem a mé nadšení pro československé události je nutné vnímat jako součást širšího nadšení, které dnes vidím jako poněkud optimistické a naivní - že snad pád sovětského komunismu přinese jakýsi zlatý věk. To se nestalo," říká Stoppard v rozhovoru pro pražské Národní divadlo.

Foto: ND/Bohdan Holomíček a Eva Hrubá

Na jeho jevišti se po krátké době hra slavného britského dramatika objevuje už podruhé: na repertoáru je nyní už "inteligentní detektivní komedie" Arkádie. Stoppard se hraje i jinde, Ypsilonka ještě nedávno uváděla paradivadelní text Pravý inspektor Hound, ale nejznámějším textem zůstává Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtví z roku 1967: pro ni Stoppard domyslel příběh dvou postav ze Shakespearova Hamleta.

A ta spojitost Václava Havla s Jamesem Bondem slibovaná v titulku? Ano, ale skandál se nekoná. Stoppard, blízký Havlův přítel, je znám i coby filmový scénárista. S Terry Gilliamem napsal Brazil, za Zamilovaného Shakespeara dostal Oscara a podle Daily Mail spolupracuje na novém Jamesi Bondovi... A i za svobodu, která autorovi dovoluje umělecké veleskoky, divadelní Rock´n´roll bojuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy