Havel i Jagger tleskali hře o Plasticích

15. 6. 2006 12:30
Londýn - Václav Havel, Mick Jagger i Magor Jirous z Plastiků se sešli v Londýně na premiéře hry o okupaci Česka a rockové hudbě.
Foto: ČTK

Hru s příznačným názvem Rock'N'Roll napsal anglický autor českého původu Tom Stoppard a byla uvedena v Royal Court Theatre. České premiéry se příští rok dočká v Národním divadle.

Děj začíná v Cambridge těsně po vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a končí koncertem Rolling Stones na pražském Strahově 19. srpna 1990. Osou příběhu je soudní proces se skupinou Plastic People Of The Universe, který nastartoval vznik Charty 77, a sjednotil tak kulturní underground s intelektuální opozicí.

Foto: ČTK

Stoppard ve hře zdůrazňuje známý paradox, že ačkoli Plastici netoužili být politickou kapelou, komunistický režim je de facto proti jejich vůli pasoval do role jednoho ze symbolů odporu vůči totalitě.

"Síla hry je v jejím závěru," míní režisér Trevor Nunn. "Ten říká: Problém není v systému. I Britové si tedy musejí uvědomit, že nejsou vůči ničemu imunní."

Dobře to funguje, chválil Havel

Havel poznamenal, že je pro Čechy samozřejmě určitým způsobem vzrušující vidět, jak jeden z nejlepších anglických dramatiků připomíná jejich vlastní nedávné dějiny.

"Mne osobně jako autora na tom zaujalo i to, jak taková velmi sofistikovaná a zvláštní hra na jevišti dobře funguje," komentoval představení. A složil poklonu hercům.

Jejich výkonu si cenila i Havlova choť Dagmar: "Smála jsme se a plakala jsem. Velmi se mi to líbilo," ocenila anglické kolegy.
   
Ani Havel, ani Jirous ale nebyli s to odhadnout reakci českého publika na hru. Podle Jirouse by mohla vzbudit nevoli lidí, kteří se snaží právě na tyto situace a na tuto dobu zapomenout.

Večírek s NATO

Po premiéře následoval večírek českého velvyslanectví. Lord George Robertson, bývalý generální tajemník NATO, debatoval s Ivanem Magorem Jirousem, zatímco Václav Havel si vyměňoval názory na hru s Ivanem Hartelem, který kdysi prostřednictvím vydavatelství Boží mlýn dával dohromady k vydání skladby Plastiků.

Mick Jagger pak zašel společně s přítelkyní L'Wren Scottovou za manželi Havlovými na kus řeči.

Herec Rufus Sewell - představující hlavní postavu hry Jana - se chlubil svou angličtinou s perfektním českým přízvukem. "Pochytil jsem to v českých barech. Jednak jsem tam pracoval a jednak posledních pět filmů jsem natáčel v Praze, takže Praha je moje šťastné město. Kdykoli jsem v Praze, mám práci," prohlásil.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy