Chalupeckého cenu letos nikdo nevyhraje, finalisté nechtějí soutěžit

ČTK ČTK
5. 8. 2020 11:34
Letošní 31. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého nebude mít vítěze. Rozhodli tak zúčastněné umělkyně a umělci, kteří odmítají princip soutěže.
Autoři nominovaní na letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého.
Autoři nominovaní na letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého. | Foto: Jakub Plíhal

Společná výstava v ostravské galerii Plato se uskuteční 14. října bez tradičního vyhlášení. Finalisté doufají, že se díky tomu dostane stejné pozornosti všem a publikum se bude soustředit na nově vznikající díla, aniž by cítilo potřebu je srovnávat. Namísto ceremoniálu se v Ostravě 4. a 5. prosince má konat dvoudenní sympozium pro veřejnost.

Chalupeckého cena je oceněním pro mladé umělce do 35 let. Letos má pět finalistů. Protože porota ale do finále poslala i jednu dvojici a jedno uskupení, celkem na cenu kandiduje devět autorů. Na desítku je doplňuje finalistka z loňského ročníku Alma Lily Raynerová, která se tehdy nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů.

"V našich očích není Cena Jindřicha Chalupeckého trofejí jediného laureáta či laureátky, jediného pomyslného vítěze, nýbrž společným oceněním pestré směsice umělkyň a umělců a jejich odlišných uměleckých východisek, jejichž porovnávání nemá smysl," uvádějí finalisté ve společném prohlášení.

"Otázku, zda je opravdu nutné v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého volit laureátku nebo laureáta, jsem si kladla hned po prvním ročníku, který jsem organizovala v roce 2015," doplňuje Karina Kottová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která je s Veronikou Čechovou také kurátorkou letošní výstavy.

"Považuji za zásadní, aby cena podporovala práci umělkyň a umělců a co nejsrozumitelněji ji komunikovala širší veřejnosti. Nemyslím si, že je k tomu nutně potřeba, aby někdo nakonec 'vyhrál', navíc v disciplíně, ve které z principu soutěžit nelze," dodává Kottová, která doufá, že se jí s pomocí finalistů "podaří prosadit dlouhodobější změny".

Podobný vývoj lze sledovat i na mezinárodní scéně. Umělci nominovaní na loňskou britskou Turnerovu cenu odmítli vzájemné srovnání kvůli sociální citlivosti a politické angažovanosti děl. Už v roce 2017 podobné gesto udělali finalisté slovenské Ceny Oskára Čepana, kteří místo individuálních prezentací vytvořili společný projekt a cenu získali jako kolektiv.

V německé Ceně Národní galerie se finalistky ve společném prohlášení ohradily vůči organizaci a prezentace ceny, zejména absenci honorářů a naopak zdůrazňování genderu nebo původu umělkyň místo charakteru jejich práce.

Také Chalupeckého cena v minulosti zaznamenala ze strany laureátů podobné tendence. Roman Štětina v roce 2014 a loňský laureát Andreas Gajdošík se při vyhlášení rozhodli rozdělit ocenění mezi všechny navržené.

Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého se původně měla konat v Národní galerii. Ta však dlouholetou vzájemnou spolupráci letos odmítla, protože čelí masivnímu výpadku příjmů, musí měnit výstavní plán a před naplněním partnerských programů dává přednost vlastnímu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy