Britové vzývají Hilary Mantelovou. Má Bookera i Costu

Kultura Kultura
30. 1. 2013 13:18
Spisovatelka Mantelová získala i druhou nejprestižnější britskou cenu
Hilary Mantelová s kavárenskou cenou
Hilary Mantelová s kavárenskou cenou | Foto: Profimédia

Londýn - Zatímco v Česku doznívá prezidentská bitva Karel vs. Miloš, rozpolcená společnost jen těžko hledá cestu do vyjetých kolejí a knihy jsou nyní víceméně na okraji zájmu, Velká Británie slaví obrovský literární úspěch Hilary Mantelové. Po Man Booker Prize 2012 se jí podařilo získat s historickým románem z doby krále Jindřicha VIII. Bring Up the Bodies i druhou z nejcennějších britských literárních cen za loňský rok - Costa Book Awards 2012.

Foto: Reuters

Populární autorka historických románů, které v Česku vydává nakladatelství Argo, se stala vůbec první autorkou, která v jednom roce získal obě prestižní ceny a k finanční prémii 50 tisíc liber z Booker Prize si připsala dalších 30 tisíc liber. Ne že by je potřebovala - vítězné knihy se zatím prodalo na 240 tisíc kusů. Pro srovnání - její soupeři v Costa Awards prodali zatím přibližně 30 tisíc výtisků svých knih. Dohromady.

Mantelová na slavnostní ceremonii řekla, že se "nebude omlouvat" za to, že opět vyhrála. "Jsem šťastná a měla bych si z toho udělat byznys, psát víc knížek, za které budu dostávat další ceny," dodala spisovatelka.

Mantelová je prvním britským laureátem a zároveň první ženou, která získala za stejnou knihu Man Bookerovu cenu i cenu Costa.

Kdo je Hilary Mantelová?

Čím je pro britské čtenáře Hilary Mantelová tak přitažlivá? První román Every Day is Mother's Day vydala v roce 1985 a už tehdy se zabývala historickými tématy. Děj první knihy, na které začala pracovat v roce 1974, se odehrával za francouzské revoluce. Úspěchu u domácího publika nicméně dosáhla až románovou trilogií (zatím vydala první dva díly a česky vyšel první Wolf Hall) o vzestupu a pádu Thomase Cromwella, prvního tajemníka krále Jindřicha VIII. a muže, jehož osud jitří mezi Brity vášně dodnes.

Ve svých cromwellovských románech se Mantelová vrací do dob největší slávy Anglie, je přitom ale otevřená a historii nepřibarvuje. Naopak, slavné postavy anglické historie popisuje bez patiny, která na nich za staletí mohla ulpět v učebnicích dějepisu a oficiálních memoárech.

Hilary Mantelová
Hilary Mantelová | Foto: The Sunday Times

Hlavní hrdina její temné trilogie, Thomas Cromwell se na stránkách Wolf Hall a Bring Up the Bodies stává prototypem muže, pro něhož je státní služba výtahem k moci a který se neštítí obětovat druhé - například Annu Boleynovou - pro vlastní prospěch. Hilary Mantelová se ve své velkolepé fresce vrací do minulosti, aby zobrazila stav současné britské společnosti - čtenář snadno Cromwella zamění za postavy z britské politiky současnosti.

Volba byla jednomyslná

Costa Book Awards, do roku 2006 známé jako Whitbreadovy ceny, patří mezi nejprestižnější britské literární ceny a jsou určeny autorům a autorkám žijícím ve Velké Británii a Irsku. Poprvé byly uděleny v roce 1971. Užší nominace ročníku 2012 byly vyhlášeny v Londýně 20. listopadu 2012, vítězové jednotlivých kategorií (román, románový debut, biografie, poezie a dětská literatura) byli vyhlášeni 2. ledna 2013, celkový vítěz byl zveřejněn při slavnostním ceremoniálu v Londýně 29. ledna.

Foto: Reuters

Podle slov předsedkyně poroty Jenni Murrayové byl výběr vítězné knihy jednomyslný, i když jako každoročně nebylo snadné zvolit jednoho vítěze z několika odlišných soutěžních kategorií. Když ale došlo na samotné hlasování, podle Murrayové šly „všechny ruce nahoru" pro Mantelovou.

V současné době Hilary Mantelová pracuje na závěrečné části své trilogie - román s pracovním názvem The Mirror and the Light bude vydán v roce 2015. Můžeme být jen zvědaví, zda si povede stejně dobře jako první dva díly série a zda k Man Booker Prize a Costa Awards přidá nějaké další ocenění. Skoro se chce říct - ano, samozřejmě.

A kdy vyjde kniha, která sbírá jedno literární ocenění za druhým, v českém jazyce? Podle informací z nakladatelství Argo ještě letos.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy