Od Sýse po odvolání ředitelů. Připomeňte si kauzy končícího ministra kultury Staňka

Kultura Kultura
15. 5. 2019 18:30
Přespříští pátek 31. května ve funkci skončí ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk. Dnes to potvrdil jeho stranický předseda Jan Hamáček. Ministr úřadoval necelý rok, za tu dobu vzbudil pozornost kauzami okolo vyznamenání básníka Karla Sýse, nevyznamenání režiséra Evalda Schorma a především proti sobě popudil českou i světovou odbornou veřejnost, když odvolal ředitele Národní galerie a Muzea umění Olomouc. Připomeňte si, co se okolo Staňka dělo.

Jednání v Číně

Koncem minulého měsíce Antonín Staněk v Číně doprovázel prezidenta Miloše Zemana. Těsně před návratem médiím řekl, že kvůli výrokům pražského primátora za piráty Zdeňka Hřiba je ohroženo turné českého orchestru PKF - Prague Philharmonia po Číně.

Staněk v rozhovoru pro agenturu ČTK nejprve popletl orchestr PKF - Prague Philharmonia s Pražským filharmonickým sborem, následně obecně prospěšnou společnost PKF vydával za svoji příspěvkovou organizaci.

Nakonec řekl, že s čínským ministrem o věci krátce hovořil. Druhý den ale Staněk vlastní tvrzení popřel a od té doby tvrdil, že o ohroženém turné českého orchestru jednat nestihl. Zvukový záznam rozhovoru, v němž Staněk říká, že se tématu s čínským ministrem "samozřejmě krátce věnoval", redakci Aktuálně.cz poskytla agentura ČTK.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy